Společnost Gazprom zneužívá své dominantní postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže, míní Evropská komise.

V osmi zemích regionu, včetně Česka, tato ruská firma podle komise znemožňuje konkurenci na trhu s plynem. Evropská exekutiva poslala Gazpromu seznam svých námitek vůči jeho postupům. Společnost má na odpověď 12 týdnů.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová před novináři zdůraznila, že všechny firmy na evropském trhu, ať už ze zemí EU, nebo ne, musejí postupovat podle evropských pravidel. Snaha rozdělit trh v regionu je přitom podle názoru Evropské komise celkovou strategií Gazpromu. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Evropská komise začala praktiky ruské firmy prověřovat na konci srpna 2012. Tento krok přichází v době napjatých vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem především kvůli krizi na Ukrajině. Osmadvacítka a Rusko na sebe navzájem uvalily hospodářské sankce.

Gazprom podle Vestagerové údajně vytvářel umělé překážky pro tok plynu z určitých středoevropských zemí do jiných států a tím mohl omezovat přeshraniční konkurenci.

"Izolace trhů s plynem v jednotlivých státech též společnosti Gazprom umožnila účtovat ceny, které v této fázi šetření považujeme za nepřiměřené. Pokud by se naše podezření potvrdilo, společnost Gazprom by musela nést právní následky svého jednání," uvedla Vestagerová. Nepřiměřeně vysoké ceny si podle ní firma účtovala Bulharsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku.

Rozhodnutí je podle ní "krokem na velmi dlouhé cestě". Komise zdůrazňuje, že nynější zaslání námitek nijak nepředjímá konečný výsledek sporu. Evropská exekutiva uvádí, že plně respektuje právo firmy na obranu. Společnost může kromě vyhotovení písemné odpovědi požádat také o ústní slyšení.

Gazprom je ve střední a východní Evropě dominantním dodavatelem plynu, jeho podíl na trhu je nadpoloviční, v některých zemích regionu dokonce stoprocentní.

Ruská společnost disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist