Do České republiky loni přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich (51,6 procenta) ale strávila v zemi jen jeden den, šlo o 13,2 milionu cizinců. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko jen jako tranzitní zemi. Naopak do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. Vyplývá to z nových údajů Českého statistického úřadu a ministerstva pro místní rozvoj.

Mezi jednodenními návštěvníky ČR převládají Němci, kteří tvoří 60 procent z nich. Následují Slováci (15 procent) a Rakušané (14 procent). Naprostá většina jednodenních návštěvníků míří za nákupy, a to především do příhraničních měst, jako jsou Aš, Folmava, Hodonín, Cheb a Chomutov. Kupují hlavně zboží a pohonné hmoty. Průměrně utratí 2000 korun. 

Z turistů, kteří se v ČR ubytují, jde také nejčastěji o obyvatele Německa (17 procent), dále Ruska (deset procent) a Slovenska (osm procent). Dvě třetiny přijíždění na dovolenou a 15 procent pak na služební cestu. Opakovaně navštěvuje ČR 52 procent z nich, tři čtvrtiny jezdí nejčastěji do Prahy. Největší část výdajů celkem utratí za dopravu a ubytování, během pobytu pak za zboží a jídlo. Jejich průměrná útrata dosahuje 2800 korun za den, z toho během cesty v ČR 1400 korun. V průměru stráví v Česku šest dnů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do zahraničí vyjelo loni 41 procent dospělých Čechů. "Statisticky průměrný Čech ve věku 15 a více let v roce 2014 strávil 11 nocí mimo místo svého obvyklého bydliště v rámci České republiky za účelem cestovního ruchu a čtyři noci v zahraničí. Naopak téměř 16 procent obyvatel nikam necestovalo, a to zejména ze zdravotních nebo finančních důvodů," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Průměrné náklady Čechů na pobyt v tuzemsku jsou celkem 1443 korun, v zahraničí to je 10 790 korun. Velký rozdíl v částkách je daný mimo jiné tím, že v tuzemsku lidé jezdí na vlastní chaty a chalupy. 

V roce 2014 poskytovalo ubytovací služby v Česku 9013 hromadných ubytovacích zařízení, nejvíce jich bylo v Královéhradeckém a v Jihočeském kraji. V převážné většině se jednalo o menší ubytovací zařízení s méně než 50 lůžky. Více než třetinu z celkového počtu tvořily penziony. Celková lůžková kapacita činila téměř 520 tisíc lůžek, dalších 51 tisíc míst bylo pro stany a karavany. Češi loni nejvíce využívali služeb hotelů a penzionů v Jihomoravském kraji.