Vítězem půlmiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce a prodej dřeva je společnost Opavská lesní. Firma podala nejlepší cenovou nabídku na čtyřech z deseti soutěžených jednotek.

Po dvou jednotkách mají společnosti Katr a Progles, po jedné společnost LDF Rožnov a firma T.E.P.Z. Společnost Uniles ze skupiny Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nezískala ani jedno první místo. Novináře o tom informoval generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. 

Soutěž podnik označuje jako dodatečnou a týká se jednotek, kde dosavadní partneři Lesů ČR z různých důvodů ukončili práce.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Práce na jednotkách jsou na různou dobu od 18 do 54 měsíců, vítězné firmy by na nich po uzavření smluv měly začít pracovat od 1. července. Celkem mají Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, své území rozděleno do 141 jednotek.

Obálky s nabídkami Lesy ČR otevřely v úterý, nyní hodnotí a kontrolují, zda nabídky splňují všechny náležitosti a požadovaná kvalifikační kritéria. Pokud by vítězná firma odmítla uzavřít smlouvu, přijde o složenou jistinu a soutěž na dané jednotce se bude opakovat. Hodnotícím kritériem soutěží je nabídková cena.

Soutěžené jednotky nejsou stejné. Například z pohledu získané těžby dřeva může nejvíce získat Opavská lesní, a to těžbu 215 000 metrů krychlových. Společnosti Katr a LDF Rožnov mohou získat těžbu necelých 90 000 metrů krychlových.

Firma T.E.P.Z. by mohla počítat s těžbou 67 000 metrů krychlových a Progles 36 000 metrů krychlových. Rozdílné jsou i hodnoty pěstebních prací, které firmy na jednotkách budou dělat.

Celkem se do tendru přihlásilo 20 firem, které podaly dohromady 80 nabídek. Na jednu jednotku tak v průměru připadlo osm nabídek. "Můžeme konstatovat, že zájem o spolupráci je, že konkurenční boj probíhá," řekl Szórád.

Tři jednotky se do soutěže dostaly proto, že na nich pracující firma Lesy Pelhřimov závažně porušila smluvní povinnosti a podnik jí smlouvu ukončil. Pro nový tendr Lesy ČR jednu jednotku rozdělily na dvě. U dvou jednotek bude již k 30. červnu naplněn objem vysoutěžené zakázky, a smlouva na nich předčasně skončí.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Obě jednotky Lesy ČR pro novou soutěž rozdělily na dvě. V jedné jednotce firma odstoupila kvůli vydání majetku v rámci církevních restitucí a v poslední jednotce zařazené do tendru firma po loňském tendru odmítla podepsat smlouvu.

Nyní hodnocený tendr zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o pracích na zhruba pětině území. Vítězové tendrů zajišťují pěstební práce, dřevo těží a dále jej sami i prodávají.

Naposledy LČR v závěru loňského roku vyhodnotily pětiletý tendr na lesnické práce a prodej dřeva od ledna 2015. Babišův Uniles z 33 soutěžených kontraktů získal osm smluv. Za Unilesem se umístila firma LST s pěti kontrakty a firmy PETRA a Kloboucká lesní se čtyřmi kontrakty. Celkem si 32 kontraktů rozdělilo 12 subjektů.