Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí v březnu vzrostly meziměsíčně o šest miliard na 1,246 bilionu korun. Meziročně to je o 36 miliard korun více. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka.

"Největší část dluhu českých domácností tvoří úvěry na bydlení. Sazby hypoték zatím přitom stále hledají své dno a motivují domácnosti k investicím do bydlení či stále levných nemovitostí na pronájem," uvedl vedoucí oddělení auditorských služeb pro sektor finančních institucí PwC ČR Marek Richter. Zájem o spotřební úvěry podle něj posiluje ekonomické oživení, díky kterému klesá nezaměstnanost a rostou mzdy.

Zadluženost podniků meziměsíčně klesla, od února se snížila o 88 milionů na 1,047 bilionu korun. Proti loňskému březnu ale firmy dlužily bankám o 57 miliard korun více.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo 1,405 bilionu korun. Od února se objem vkladů zvýšil o šest miliard, meziročně byl vyšší o 151 miliard korun. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání méně. Koncem března tam měly 303,7 miliardy Kč, což je o 5,1 miliardy méně než v únoru a o 27,6 miliardy méně než loni v březnu.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.