Katar hodlá od Francouzů nakoupit 24 stíhaček Rafale, oznámila ve čtvrtek francouzská vláda. Celková hodnota transakce činí podle agentury Reuters 6,3 miliardy eur (173 miliard korun). Pro výrobce letadel, společnost Dassault Aviation, to je přitom už třetí významný zahraniční kontrakt od začátku letošního roku. Stíhací letouny si koupí od francouzského podniku rovněž Egypt a Indie.

Francouzský prezident François Hollande hovořil ve středu s emírem Kataru šajchem Tamimem bin Hamadem Sáním, který podle agentury AFP potvrdil své přání, aby si Katar 24 bojových letounů Rafale pořídil. Hollande se 4. května vypraví do Kataru, aby asistoval při podpisu kontraktů, oznámil Elysejský palác. 

Součástí obchodu je prodej střel MBDA a školení 36 katarských pilotů a stovky katarských mechaniků francouzskou armádou, řekl podle agentury Reuters nejmenovaný úředník francouzského ministerstva obrany. Dohoda podle výrobce Dassault počítá s opcí na 12 dalších strojů.

Pro Dassault Aviation, což je francouzský konkurent evropského výrobce letadel Airbus, představuje dohoda vítanou podporu. Stíhačky Rafale jsou od roku 2004 součástí vybavení francouzské armády, zahraničního kupce ale dlouho nemohly najít. První zahraniční zakázku na 24 těchto strojů získal Dassault od Egypta. Dohoda byla oznámena letos v únoru. Na začátku dubna pak indický premiér oznámil, že Indie koupí od Francie 36 těchto stíhaček. 

Díky prodeji stíhacích letounů Rafale se zvýšil objem francouzského zbrojního exportu od začátku letošního roku na zhruba 15 miliard eur, napsal Reuters.

Sunnitské státy v Perském zálivu začaly poslední dobou intenzivněji uvažovat o modernizaci své vojenské výzbroje. Vede je k tomu napětí na Blízkém východě, kde zuří konflikty v Jemenu, Sýrii a boje v Libyi, ale i obavy z rostoucího vlivu šíitského Íránu v oblasti.