Čistý zisk amerického producenta ropy a plynu Chevron se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o více než dvě pětiny na 2,6 miliardy dolarů (63,5 miliardy korun). Překonal však očekávání analytiků, protože negativní dopad poklesu cen ropy kompenzovaly dobré výsledky rafinérských aktivit a úsporná opatření.

"Dobrou věcí na prvním čtvrtletí je to, že už skončilo. Náklady se nyní budou dál snižovat, zatímco ceny ropy se pomalu zvyšují. Marže se díky tomu budou zlepšovat," řekl agentuře Reuters analytik ropného sektoru Fadel Gheit ze společnosti Oppenheimer.

Chevron je druhou největší ropnou společností ve Spojených státech po konkurentovi Exxon Mobil. Ten již ve čtvrtek ohlásil pokles čtvrtletního zisku téměř o polovinu na 4,9 miliardy dolarů.

Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou. Například cena severomořské ropy Brent se letos v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň téměř za šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V současnosti se barel ropy Brent prodává zhruba za 66 dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru