Evropská cena pro sociální inovace SozialMarie ocenila patnáct projektů ze střední a východní Evropy, které se zasazují o zlepšení sociální situace. Z Česka uspěly čtyři programy, myšlenka zaměstnávání vězňů v call centru si za tuzemské aktéry odnesla nejvíce peněz. Projekt Změna je možná skončil celkově na třetím místě a získal pět tisíc eur, tedy více než sto třicet tisíc korun.

"Lidé ve vězení by rádi pracovali, ale mají jen málo příležitostí a my jako soukromá firma jsme hledali telefonní operátory," vysvětluje Věra Babišová z firmy A-Giga, která zaměstnávala zájemce ve věznici Vinařice. Za více než čtyři roky programem prošlo více než sto padesát trestanců. Mnozí z propuštěných následně pro společnosti pracují jako běžní zaměstnanci.

"Ještě nikdy předtím jsem neslyšela o projektu, který dává vězňům takové možnosti," říká zakladatelka ceny SozialMarie Wanda Moser-Heindlová, jež rakouskou cenu založila před jedenácti lety. SozialMarie speciálně oceňuje tři hlavní projekty. Ty dostávají částku v rozmezí od pěti do patnácti tisíc eur. Dalších dvanáct projektů obdrží částku dva tisíce eur.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se