Švýcarská společnost Syngenta, která patří k největším světovým výrobcům agrochemikálií, odmítla nabídku na převzetí za 41,7 miliardy švýcarských franků (1,1 bilionu korun) od amerického konkurenta Monsanto. Syngenta uvedla, že nabídka zásadním způsobem podceňovala její vyhlídky na další růst. Obě firmy působí také v České republice.

Švýcarská centrální banka v rekordní ztrátě. Může za to silný frank - čtěte ZDE

Společnost Monstanto nabízela za jednu akcii Syngenty 449 franků, přičemž zhruba 45 procent chtěla uhradit v hotovosti, sdělila firma sídlící v Basileji. Její představenstvo se ale prý jednomyslně rozhodlo Američany odmítnout. Nabídka prý nedoceňuje vyhlídky Syngenty a podceňuje významná rizika spojená s uskutečněním transakce, včetně vyšetřování regulačních úřadů v mnoha zemích světa.

Akcie Syngenty na burze v Curychu v pátek prudce zpevnily a přidávaly přes 17 procent zhruba na 390 franků.

Syngenta patří k předním světovým výrobcům chemických látek používaných v zemědělství. Působí zhruba v 90 zemích světa, kde má přes 28 tisíc zaměstnanců. V České republice zahájila činnost v lednu 2001. Považuje se za jedničku na českém trhu v oblasti ochrany zemědělských plodin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru