Americký provozovatel aplikací pro alternativní taxislužbu Uber Technologies chystá další kolo svého financování, v němž chce získat 1,5 až 2 miliardy dolarů (49 miliard Kč). Napsal to v sobotu list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na informované zdroje. Uber podle nich očekává, že nové kolo financování ohodnotí firmu na nejméně 50 miliard dolarů.

Uber v posledním kole financování na konci loňského roku zvýšil svou kapitalizaci na zhruba 40 miliard dolarů, což znamenalo za půl roku skok na více než dvojnásobek. Na nové očekávané úrovni by se Uber mohl stát historicky nejhodnotnější mladou firmou, která se připravuje na vstup na akciový trh. Hodnoty 50 miliard dolarů dosáhla před svým uvedením na trh pouze sociální sít Facebook.

Zdroje uvádějí, že hodnota Uberu se může po schůzce s investory zvýšit ještě více. K podstatnému zvýšení hodnoty proti původnímu předpokladu došlo i v předešlých dvou kolech financování, připomíná list.

Prudký nárůst hodnoty může podle WSJ odrážet vyšší růstový potenciál Uberu. Firma některým investorům řekla, že v letošním roce očekává růst výnosů o 400 procent na dvě miliardy dolarů. Výnosy Facebooku se v roce 2011, kdy měl hodnotu 50 miliard dolarů, zvýšily o 90 procent.

Uber od svého založení v San Francisku v roce 2009 agresivně expanduje ve světě a nyní působí ve zhruba 250 městech. Firma utrácí velké peníze na marketing svých služeb a investuje i do rozvoje nových technologií, včetně robotických automobilů a mapového softwaru.

Uber se označuje za trh, který přes internet zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu. Mobilní aplikace Uber umožňuje zákazníkům spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

V České republice Uber podniká od loňského léta. Od svého vstupu do Evropy je ale firma terčem protestů ze strany provozovatelů taxislužby, kteří si vynutili řadu soudních zásahů. Soudy již vydaly zákazy jeho služby UberPOP, která zprostředkovává spolujízdu, v Německu, Nizozemsku, Belgii či Španělsku.