Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí mírně zrychlila růst a expandovala nejrychlejším tempem za téměř dva roky. V mezičtvrtletním srovnání stoupl hrubý domácí produkt (HDP) zemí eura o 0,4 procenta po růstu o 0,3 procenta v předešlém kvartálu.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku měnová unie zrychlila růst na jedno procento z tempa 0,9 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Ve svém rychlém odhadu to ve středu oznámil statistický úřad Eurostat.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V celé Evropské unii mezičtvrtletní růst zůstal na úrovni 0,4 procenta. V meziročním pohledu pak HDP celé unie vykázal růst o 1,4 procenta, což je nepatrně rychleji než v posledním čtvrtletí minulého roku.

Německá ekonomika, která je v Evropě největší, v prvním čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní tempo růstu na 0,3 procenta z 0,7 procenta v předešlých třech měsících. Francouzská ekonomika naopak rostla na počátku roku tempem 0,6 procenta a překonala stagnaci předešlého čtvrtletí. Itálie rovněž po stagnaci z konce roku oživila a rostla tempem 0,3 procenta.

Z 19 členských zemí, od nichž byly údaje k dispozici, rostly nejvyššími mezičtvrtletními tempy ekonomiky Kypru, Rumunska, Bulharska a Španělska, v meziročním srovnání byly nejvýkonnější Rumunsko a Maďarsko.

Řecko opět v recesi

Mezičtvrtletní pokles naopak vykázaly ekonomiky Estonska, Řecka, Litvy a Finska, skandinávská země navíc jako jediná zaznamenala pokles také v meziročním srovnání.

Řecká ekonomika se tak opět po dočasném loňském oživení propadla do recese, ve které se nacházela šest let. Hrubý domácí produkt Řecka se proti předešlému čtvrtletí snížil o 0,2 procenta, když v předešlých třech měsících klesl o 0,4 procenta.

"Zpět na sestupnou dráhu po nadějném vývoji loňského roku vyslaly hluboce zadluženou zemi nové politické otřesy, předčasné volby a protahovaná jednání nové vlády s věřiteli. Tento vývoj podkopal důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku," řekl agentuře Reuters Nikos Magginas, který působí jako hlavní ekonom v National Bank of Greece.

Naopak Kypru se podle údajů Eurostat podařilo po třech a půl letech z recese vymanit. Kyperská ekonomika přešla na počátku roku do plusu a její HDP proti předešlému čtvrtletí vzrostl o 1,6 procenta.

Za celý loňský rok HDP eurozóny vzrostl o 0,9 procenta po poklesu o půl procenta v roce 2013. Celá EU loni expandovala o 1,3 procenta po předloňské stagnaci.

Průmyslová výroba v březnu klesla

Průmyslová výroba v zemích eurozóny se v březnu proti předešlému měsíci snížila o 0,3 procenta a smazala část únorového jednoprocentního vzestupu. V meziročním srovnání produkce v měnové unii mírně zpomalila růst na 1,8 procenta.

V celé Evropské unii produkce proti únoru stagnovala po zvýšení o 0,8 procenta v předchozím měsíci. Proti loňskému březnu výroba v EU naopak zrychlila růst na dvě procenta z tempa 1,7 procenta v únoru.