Probíhající mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě by mělo do tuzemské ekonomiky přinést kolem 1,5 miliardy korun. To sice odpovídá jen asi třem setinám procenta HDP, v lokálním měřítku či pro obory jako cestovní ruch a pohostinství však mohou být přínosy značně vyšší. Uvedl to hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Z toho by se dodatečné příjmy z turistického ruchu a maloobchodního prodeje spojeného s hokejovým šampionátem mohly pohybovat mezi 600 až 800 miliony korun. Mírně se zvýšily i útraty českých domácností. "Na úrovni celé ekonomiky je ale dopad hokejového šampionátu zanedbatelný," dodal.

Podobně se vyjádřil odborník na hotelnictví PwC Jan Musil. "Mistrovství světa v hokeji podpoří příjmy hotelů, ale také restaurací, barů a dalších zařízení, kam chodí zahraniční i čeští fanoušci sledovat hokej či slavit vítězství. Konkrétně v Praze by průměrná obsazenost hotelů měla vzrůst na 72 procent z loňských 70,5 procenta," uvedl.

Pražské hotely během květnového mistrovství světa v hokeji zdražily v průměru ceny za ubytování o 12 až 20 procent, uvedla nedávno Asociace cestovních kanceláří ČR. Českou republiku by v souvislosti s konáním mistrovství mohlo podle odhadů navštívit celkem až 300 000 zahraničních turistů.

Kromě Rakouska, Německa a Slovenska by největší část turistů směřujících do Česka za hokejem podle agentury CzechTourism měli tvořit návštěvníci ze skandinávských zemí, Ruska, USA a Kanady.

"Očekáváme, že výdaje turistů během pobytu na MS budou vyšší než obvykle. Zvedne je cena za vstupné, vyšší cena za ubytování a zřejmě i vyšší útrata v restauracích," dodal ředitel Institutu turismu agentury CzechTourism Jan Herget.

Německý turista přitom v ČR průměrně utratí necelých 1900 korun na osobu a den. Turisté ze severských zemí utratí kolem 3500 korun, z Ruska až 4000 korun a turisté z USA přes 4600 korun za osobu a den.