Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 5. června, loni to bylo 10. června. Češi tak budou na stát letos pracovat 155 dní, což je nejméně od roku 2000. Institut, který údaje o dni daňové svobody zveřejňuje právě od roku 2000, to v pátek uvedl v tiskové zprávě. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu.

Ředitel Liberálního institutu Petr Koblovský uvedl, že za dřívějším dnem daňové svobody je letos především rostoucí ekonomika. Díky tomu klesne počet pracovních dní, které musí Češi odpracovat na pokrytí rostoucích státních výdajů.

Celosvětově nejlepšího výsledku dosáhla Jižní Korea, kde si letos připomněli den daňové svobody 1. května. "My Češi však můžeme nižší celkové daně závidět také obyvatelům Švýcarska, Spojených států, Estonska, ale i našim sousedům na Slovensku či v Polsku. Všude tam stát méně přerozděluje prostředky svých obyvatel, a není tudíž nutné na pokrytí výdajů veřejných institucí pracovat tak dlouho," uvedl předseda správní rady Liberálního institutu David Lipka. Hůře než Česko jsou na tom například Finsko, Dánsko, Švédsko nebo Francie.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 22. června, o tři dny dříve než loni.