Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava (AMO) připravuje ve své koksovně přestavbu hasicí věže dvou koksárenských baterií za 34,5 milionu korun. Jde o další z letošních ekologických investic, které mají snížit množství vypouštěného prachu z huti ročně o 510 tun. Informovala o tom mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. Podnik uvádí, že plní všechny ekologické limity, přesto patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

"Evropská unie stanovila pro koksovny limit vypouštěného prachu pod 25 gramů na tunu vyrobeného koksu, nová investice množství vypouštěného prachu stlačí pod 18 gramů na tunu. Za snížení množství vypouštěného prachu hluboko pod stanovené limity nám poskytla Evropská unie na tento projekt padesátiprocentní dotaci," uvedl ředitel AMO pro životní prostředí Petr Baranek.

Mluvčí uvedla, že nové opatření zefektivní zachytávání prachových částic, které vznikají při chlazení žhavého koksu. "Prach nyní v hasicí věži zachytávají takzvané lamely, které brání průchodu pevných částic. Nově bude průřezem hasicí věže nainstalován dvouvrstvý komůrkový systém, který posílí záchyt prachu ve vodní páře, aniž by omezil účinnost hašení a průtok vody," popsala mluvčí.

Investici, jež bude hotová ještě letos, v koksovně zhotoví společnost Hutní projekt Frýdek-Místek. Huť s ní nyní připravuje projektovou dokumentaci pro stavební povolení.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Své výrobky podnik vyváží do více než 40 zemí světa. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.