Eurozóna i celá Evropská unie se v dubnu vymanily z deflace. Spotřebitelské ceny zůstaly v obou blocích v meziročním srovnání beze změny po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Potvrdil to evropský statistický úřad Eurostat. Cenová hladina proti předešlému měsíci stoupla v eurozóně o 0,2 procenta a v EU o 0,3 procenta.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
V deflaci se země eurozóny ocitly loni v prosinci, což se stalo podruhé v historii eura. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl nejhlubším cenovým propadem od července 2009, kdy ceny klesaly od června do října.
Hlavní vliv na vymanění cen z meziročního poklesu mělo jednoprocentní zdražení ve službách a zvýšení cen stejným tempem u potravin, alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ceny energií byly naproti tomu meziročně stále nižší o 5,8 procenta. Index spotřebitelských cen bez zahrnutí energie byl ale meziročně vyšší o 0,7 procenta.
V dubnu byla meziroční inflace záporná ve 12 zemích EU, nejvíce v Řecku a na Kypru, kde ceny klesaly o 1,8 procenta. Nejvyšší inflaci měla Malta (1,4 %) a Rakousko (0,9 %).
Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos banka zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist