Novela zákona o významné tržní síle, kterou má v tomto týdnu začít projednávat Poslanecká sněmovna, způsobí zdražení zboží a zároveň sníží jeho pestrost. Upozorňuje na to Svaz obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje největší tuzemské řetězce a celkem asi šest tisíc podnikatelů na trhu.

Zákon už od roku 2010 ukládá obchodníkům s obratem vyšším než pět miliard korun, aby poskytovali dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma mimo jiné stanovuje, že obchodníci musejí za zboží zaplatit nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vládní ČSSD teď navrhuje zákon ještě zpřísnit. Chce zavést mimo jiné vyšší - až miliardové - pokuty a přeformulovat definici významné tržní síly. Návrh podporuje například také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který volá po větší ochraně zemědělců a po nových pravidlech ze strany EU, jež by zlepšila postavení zemědělců vůči obchodníkům.

"Novela nám prakticky omezí možnost vyjednávat s dodavateli," tvrdí Igor Kremla, vedoucí právního oddělení řetězce Kaufland. "Nebudeme vědět, kdy a jestli jsme se dopustili přestupku," dodává.

Podle řetězců povede taková situace k tomu, že v obchodech ubude akcí a postupně se zvednou ceny. "Může se stát, že takzvané akce nebudeme moci vůbec vyjednávat," říká mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Statistiky přitom ukazují, že Češi se hodně zaměřují právě na cenu a slevové akce. Až čtyřicet procent zboží se v tuzemsku prodá ve slevových kampaních.

Obchodníci varují, že zpřísněné podmínky je postupně dovedou k tomu, že budou raději vyjednávat s dodavateli v zahraničí. Nyní je v obchodech zhruba šedesát procent zboží z Česka, řetězce také velké množství českých výrobků exportují do zahraničí.