Společnosti T-Mobile a Blue Cell Networks ve spolupráci se společností SIGFOX zahajují v České republice pilotní provoz bezdrátové sítě určené pro tzv. internet věcí. Testování bude probíhat na několika vysílačích operátora v Praze a na základě jeho výsledku se firmy rozhodnou, zda sítí postupně pokryjí celou Českou republiku.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Novinka má doplnit stávající širokopásmové mobilní systémy určené pro potřeby datově náročných chytrých telefonů a dalších mobilních přístrojů. Systém se instaluje na standardní mobilní vysílače a umožňuje ekonomický a energeticky úsporný přenos malých datových objemů na dlouhé vzdálenosti.

Pokud se tak stane, budou v Česku velmi brzy věci – auta, spotřebiče v domácnostech, budovy, úřady – komunikovat přes jednoduché zprávy v samostatné síti. Například parkoviště v centrech měst tak budou moci přes aplikace informovat řidiče, zda se na nich momentálně dá zaparkovat.

Domácnosti, firmy i úřady budou moci za velmi nízké náklady kontrolovat funkčnost nebo spotřebu zařízení. Pomocí internetu věcí se dají také vytvořit systémy, které třeba hlídají zdravotní stav seniorů, případně upozorňují na pohyb v bytě či kancelářích.

Výhodou samostatné sítě, která nevyužívá současné sítě operátorů určené pro telefony, je nízká energetická náročnost. Baterie v přístrojích tak vydrží i kolem deseti let. Přístroje napojené do internetu věcí tak nepotřebují být připojeny ani do elektřiny.

"Síť SIGFOX je již v provozu, nebo se již staví ve více než dvanácti evropských zemích a velkých městech," říká Rodolphe Baronnet-Frugès, výkonný viceprezident pro mezinárodní rozvoj podnikání v SIGFOX. "Jsme nadšeni z nového pilotního provozu v České republice," doplňuje.

„V internetu věcí vidíme budoucnost – prakticky kterékoliv zařízení nebo předmět bude moci vysílat informace přes internet, což povede k usnadnění a zefektivnění celé řady činností každodenního života,“ říká Milan Hába, ředitel inovací v T-Mobile: „Ve spolupráci s Blue Cell Networks proto přinášíme do České republiky SIGFOX jako jedno z celosvětově nejlepších a v zahraničí osvědčených řešení pro internet věcí,“ dodává.

První výsledky testování operátor a jeho partneři oznámí během letních prázdnin, kdy také předvedou jednotlivé aplikace naživo.