Už více než 200 pacientů z různých zemí z potřebných zhruba 1200 získala česká biotechnologická společnost Sotio do třetí fáze klinického testování přípravku na rakovinu prostaty. Firma, která patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, testuje také přípravky proti rakovině vaječníků a plic. Nejdále je však s prostatou.

"Jsem příjemně překvapený, jak dobře se nám daří pacienty v cizině nabírat, a to třeba i ve Spojených státech," říká Radek Špíšek, vědecký a výrobní ředitel Sotia. Původně měl obavy, že se zejména zahraniční kliniky budou dívat na Sotio s nedůvěrou. "Přece jen jsme neznámá biotechnologická společnost s omezenými zkušenostmi ze střední Evropy," upozorňuje Špíšek s tím, že firma z našeho regionu zřejmě nikdy studii takového rozsahu nedělala.

Další obavy vyplývaly z toho, že pacientů, kteří mohou být do studie zařazeni, je omezený počet. Farmaceutické firmy o vhodné pacienty de facto soupeří. "Je na lékařích, pro kterou studii se nakonec rozhodnou. Doufám, že je pro ně klíčová vědecká hodnota testovaného přístupu," říká profesor Špíšek. Proto jezdí po světě a snaží se nemocnicím vysvětlit, v čem je koncept jeho léčby nadějný. Samotní pacienti mají obvykle velký zájem se do studií zapojit.

Do třetí fáze klinického testování přípravku na rakovinu prostaty, která je poslední před vstupem na trh, bude Sotio pacienty nabírat ještě zhruba rok. Firma ve svých pražských laboratořích každému vyrobí preparát na míru. Zjednodušeně řečeno to probíhá tak, že pacientům odebere bílé krvinky a "proškolí" je, aby s rakovinou sami lépe bojovali. Preparát se pak pacientům zhruba rok pravidelně podává.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se