Americká kabelová společnost Charter Communications převezme za více než 78,7 miliardy dolarů (téměř 2 biliony korun) dvojku trhu, firmu Time Warner Cable (TWC). Oznámily to dnes společnosti tiskovou zprávou. Transakcí vznikne jeden z největších provozovatelů kabelové televize v USA.

O TWC měl v minulost zájem i největší hráč na americkém trhu, operátor Comcast. Plány na spojení ale firma v dubnu opustila kvůli sporům s regulátory.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Za TWC zaplatí Charter v hotovosti a vlastních akciích. Obě firmy se sloučí do nové společnosti nazvané New Charter. Kromě TWC kupuje Charter také dalšího menšího operátora Bright House Networks za deset miliard dolarů. Nový operátor bude mít po spojení skoro 24 milionů zákazníků. Tím se velmi přiblíží jedničce trhu, společnosti Comcast, která má nyní kolem 27 milionů uživatelů.

Koupí většího rivala kabelová společnost výrazně zvýší počet zákazníků a také získá přístup do velkých měst jako New York, Los Angeles nebo Dallas.

Transakci budou ještě muset schválit antimonopolní úřady. Analytici ale očekávají, že spojení firem autority povolí.

Zájem o koupi TWC měla i skupina Altice francouzského miliardáře Patricka Drahiho, která se pomocí jiné transakce chystá vstoupit na americký trh. O fúzi s TWC jednala minulý týden, napsala agentura Bloomberg.

TWC je v současnosti druhým a Charter čtvrtým největším kabelovým operátorem v USA, napsala agentura Bloomberg. Největším akcionářem firmy Charter je společnost Liberty Broadband mediálního magnáta Johna Maloneho. Očekává se, že Liberty, která nejnovější transakci podpořila, bude v rozšířené Charter vlastnit zhruba pětinový podíl.

Odvětví provozovatelů kabelových služeb prochází podle pozorovatelů v poslední době konsolidací. Trh je pod tlakem rostoucí popularity satelitního vysílání a internetových konkurentů v čele se streamingovým videoservisem Netflix a provozovatelé kabelových televizí přicházejí o předplatitele, zatímco náklady jim rostou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru