Některým zemím z původní evropské patnáctky vyhovuje propad cen mléka, proto proti němu aktivně nic nedělají. Na Žofínském fóru to řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO). Česká republika by podle něj měla přemýšlet o intervenčních nákupech této komodity.

"Na nás to působí tak, že původní státy EU 15 chtějí, aby na východě konkurence omezila svou výrobu," řekl Faltýnek s tím, že by pak "staré státy" naopak svou produkci zvýšily.

Takový postup by si podle něj neměla ČR nechat líbit. V EU je podle Faltýnka potřeba debatu o cenách mléka otevřít a případně spustit intervenční nákupy této komodity za "rozumné ceny".

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Situaci přirovnal k úbytku českých prasat po vstupu do Evropské unie, kdy jejich počty poklesly. "A v Německu došlo k prudkému nárůstu jejich počtů," vysvětlil.

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman řekl, že situace na trhu s mlékem se v posledních týdnech zhoršila.

Pokud se nepřijmou opatření na úrovni ministerstva, další tři měsíce můžou mít podle něho "tragický dopad." Je podle něj potřeba také zvýšit intervenční ceny na výkup sušeného mléka a dalších komodit.

Výkupní ceny mléka se v posledních měsících snižují, nyní jsou podle odhadu ministerstva zemědělství na hodnotě 8,13 koruny za litr. V roce 2014 byla cena podle Českého statistického úřadu ještě 9,08 koruny za litr.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) připomněl, že v loňském březnu byly ceny ještě na 9,75 koruny za litr, takže meziročně jde proti březnovým 8,31 koruny za litr o téměř 15procentní propad. Na evropském trhu je nyní větší nabídka než poptávka, i kvůli rozhodnutí Ruska, které zakázalo dovoz evropských mléčných výrobků. Důvodem je pak také celosvětový pokles poptávky.

"Situace na trhu mléka je vážná, nikoliv však kritická. Samozřejmě uvidíme, jak to bude vypadat v dalších měsících," řekl Jurečka (KDU-ČSL).

Jeho rezort nyní připravuje dotační titul pro výrobce a zpracovatele mléka, jeho finální podoba by měla být známá během několika měsíců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist