Zkratka "QR" pochází z anglického spojení "quick response", které v překladu znamená "rychlá odpověď". A tak tomu u QR kódu skutečně je. Uživateli stačí daný kód vyfotit na mobilní telefon skrz nainstalovanou aplikaci speciální čtečky, která rozšifruje znaky a převede je do chtěné podoby. Majitel zařízení tak během vteřiny uvidí text, který tvůrci do kódu zakomponovali, vizitku či internetový odkaz. QR kódů se často využívá v marketingových akcích, své uplatnění ale nacházejí například na fakturách.

"QR platba je standard České Bankovní Asociace (ČBA) a slouží ke sdílení platebních instrukcí. Jádrem QR platby je stručný textový zápis platebních instrukcí. Z tohoto textového zápisu je pak vytvořen QR kód. Hlavním smyslem je usnadnit přepisování platebních údajů v mobilních bankovních aplikacích na chytrých telefonech," popisuje Aleš Dynda, jednatel Lime HighTech Solutions, který se na přípravě kódu podílel. Platební QR kódy se totiž zrodily u Raiffeisenbank, která zadala jejich vývoj právě Dyndovi a Petru Dvořákovi, tehdy z Inmite. 

Pro zavedení QR platby na vlastní faktury nepotřebují firmy mnoho. Buď si mohou tuto možnost zapnout ve svém účetním programu, kdy většina z nich už dnes tento způsob podporuje, nebo využijí webovou službu qr-platba.cz pro generování kódů.

Platební QR kódy se začaly objevovat na fakturách koncem roku 2012 v souvislosti s přijetím standardu na ČBA a první implementací v mobilním bankovnictví Raiffeisenbank a Komerční banky. V současné době je najdete i na fakturách ČSOB, Ery, Air bank, České spořitelny, Fio, Zuno a Equa bank. "Kromě bank si na novinku rychle zvykli i mobilní operátoři - nebáli se a šli do toho téměř ihned. Ostatní se k nim pomalu přidávali - jednak někteří vyčkávali na více bankovních aplikací, jednak chvíli trvá, než se korporace rozhodne něco takového udělat. Vývojový trend v Čechách není nijak zvlášť patrný, avšak třeba na Slovensku byla a je situace kolem QR platby velmi zajímavá a dynamická," popisuje Dynda. 

Lepší platební morálka

Například T-mobile zavedl platby na jaře 2013. "Chtěli jsme t zákazníkům možnost pohodlně, rychle a hlavně bezchybně zaplatit svou fakturu. Největší výhodu opravdu spatřujeme hlavně v té rychlosti a spolehlivosti. Tato metoda garantuje bezchybné zadání platby, zákazník vždy zaplatí správnou částku, se správným číslem faktury a na správný účet," vysvětluje Martina Kemrová, tisková mluvčí T-mobile. Podle jejích slov jsou ti zákazníci, co ji vyzkoušeli, s QR platbou spokojení. Zatím jde ale spíše o okrajovou metodu, která se ovšem díky zvětšujícímu se počtu výstavců faktur s QR platbou pomalu rozšiřuje.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se