Bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným českými společnostmi ČEZ a Energo-Pro a rakouskou EVN za zneužívání jejich dominantního postavení na trhu.
Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558 446 leva (7,8 milionu korun). Energo-Pro má zaplatit 167 256 leva (2,3 milionu korun), napsala agentura Reuters.
Podle prohlášení bulharské Komise pro ochranu hospodářské soutěže distributoři energie stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, což způsobilo omezení konkurence a mělo dopad na spotřebitele.
ČEZ dostal v Bulharsku pokutu 17,5 milionu korun za zneužití tržní síly - čtěte ZDE
ČEZ v lednu zastaví provoz své elektrárny v Bulharsku. Nesplňuje normy EU - čtěte ZDE
"Zatím jsme žádné oficiální rozhodnutí neobdrželi, nicméně jsme přesvědčeni, že jsme vždy postupovali dle platné legislativy," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že rozhodnutí vycházelo ze stížnosti telekomunikačních operátorů.
"Majitel energetické infrastruktury musí v první řadě udržovat bezpečný technický stav sloupů a je pouze na jeho rozhodnutí, zda je využije i k jiným účelům než k přenosu elektřiny. V tomto případě ceny za přístup k rozvodným sítím stanovil nezávislý certifikovaný ocenitel a jsou mimochodem výrazně nižší než v jiných státech, ve kterých je využití sloupů k těmto účelům povoleno," dodala Půlpánová.
Také společnost Energo-Pro ve vyjádření pro agenturu Reuters popřela, že by pochybila. Třetí společnost EVN má zaplatit pokutu 441 380 leva (6,2 milionu Kč).
ČEZ i Energo-Pro mají opakovaně problémy s bulharskými úřady od roku 2013 a mimo jiné jim v Bulharsku hrozilo odebrání licence. Naposledy vyměřil antimonopolní úřad společnosti ČEZ pokutu za zneužívání jejího postavení na trhu v květnu. ČEZ má zaplatit 1,25 milionu leva (17,5 milionu Kč), protože odkládal podpis dohody o koupi trafostanic.
Letos v lednu také ČEZ musel ukončit provoz své uhelné elektrárny ve Varně. Bulharsko totiž nezískalo od Evropské unie povolení pro krátkodobý provoz elektrárny, o které usilovalo, i když zařízení nesplňovalo evropské ekologické limity.
Výběr událostí kolem problémů společnosti ČEZ v Bulharsku:
2013:
10. února - V řadě bulharských měst propukly protesty proti údajně předraženým cenám elektřiny. Účastníci se mimo jiné dožadovali znárodnění distribučních sítí v držení rakouské společnosti EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro.
19. února - Bulharský premiér Bojko Borisov se pokusil zmírnit protesty obyvatel příslibem snížení cen elektřiny a tvrdého postupu proti ČEZ. Státní energetický regulační úřad zahájil proces, který mohl vést k odebrání licence firmě ČEZ Bulgaria. O den později Borisov podal demisi.
27. února - Bulharská prokuratura, regulační úřad a daňoví kontroloři zahájili kontrolu ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN.
17. března - Bulharský generální prokurátor požádal o odebrání licence ČEZ.
28. března - Bulharský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli podezření, že chtěly společným postupem znesnadnit spotřebitelům změnu dodavatele energie.
29. března - ČEZ poslal k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady.
16. dubna - Bulharský regulační úřad začal projednávat možnost odejmutí licence ČEZ.
28. června - Bulharský parlament schválil změny umožňující snížení cen elektřiny.
14. listopadu - Bulharský energetický regulační úřad rozhodl zastavit řízení o odebrání licence společnosti ČEZ. Nenašel pochybení, které by ho k odebrání licence opravňovalo.
31. prosince - ČEZ oznámil, že se bude soudní cestou bránit proti rozhodnutí bulharského regulátora snížit ceny elektřiny.
2014:
16. března - Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí údajné dlužné poplatky. Firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN jakékoliv dluhy odmítly s tím, že NEK naopak dluží jim.
19. března - Bulharský regulátor zahájil další kroky k odebrání licencí na prodej elektřiny firmám ČEZ, Energo-Pro a EVN, jež ve stanovené lhůtě neuhradily údajný dluh vůči NEK.
13. května - Bulharský antimonopolní úřad obvinil firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití postavení na trhu. Poskytovatelům televizních a telefonických služeb a internetu prý stanovily nesmyslně vysoké ceny za přístup k rozvodným sítím.
14. května - Bulharský regulátor oznámil, že hodlá pokutovat ČEZ a Energo-Pro i EVN za více než 2600 nedostatků, jichž se ve svých aktivitách dopustily od roku 2008.
25. července - Bulharský antimonopolní úřad obvinil ČEZ, Energo-Pro a EVN ze zneužití dominantního postavení na trhu. Firemním klientům prý znesnadňovaly změnu dodavatele elektřiny a nákup energie na volném trhu.
13. prosince - ČEZ oznámil, že od ledna 2015 zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně, která nesplňovala evropské ekologické limity.
2015:
18. května - Bulharský antimonopolní úřad vyměřil tamní divizi společnosti ČEZ pokutu 1,25 milionu leva (17,5 milionu Kč) za zneužívání dominantní pozice na trhu. ČEZ podle něj odkládal podpis dohody o koupi zařízení potřebného k připojení bulharského investora k síti.
2. června - Bulharský antimonopolní úřad udělil pokuty místním distributorům energie vlastněným společnostmi ČEZ, Energo-Pro a EVN za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558.446 leva (7,8 milionu Kč). Energo-Pro má zaplatit 167.256 leva (2,3 milionu Kč).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist