Problém zadluženého Řecka dominoval prvním hodinám vrcholné schůzky skupiny G7, která v neděli začala na jihu Bavorska. Na dvoudenním summitu na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu uvítala nejvyšší představitele skupiny G7 německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země hostí vrcholnou schůzku hospodářských velmocí už pošesté.

V doprovodu svého manžela Joachima Sauera se Merkelová pozdravila s americkým prezidentem Barackem Obamou a vůdci Británie, Kanady, Francie, Itálie a Japonska. Při pořizování oficiální fotografie na pozadí alpských velikánů se k nim připojili také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

Juncker hned v úvodu summitu neobvykle ostře vyčinil řeckému premiérovi Alexisi Tspirasovi, že prý zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy. Podle agentury Reuters Juncker vyzval Atény, aby rychle daly své návrhy na stůl a umožnily obnovení rozhovorů během summitu EU a Latinské Ameriky, který se uskuteční ve středu v Bruselu.

O řecké krizi hovořila před summitem Markelová s Obamou, na vrcholné schůzce pak podali členům G7 informaci Merkelová, Juncker a francouzský prezident François Hollande. "Nemůžeme říct, že problém je vyřešen," řekla kancléřka televizi ZDF. "V cílové rovince stále nejsme."

 

Italský premiér Matteo Renzi novinářům řekl, že členové sedmičky se shodli v názoru, že je třeba učinit vše pro odvrácení odchodu Řecka z eurozóny. Je podle něj ale na řecké vládě, aby vyslala "pozitivní signál".



HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jucker na tiskové konferenci naznačil, že má Tsiprase dost. "Nemám s Alexisem Tsiprasem osobní problém, naopak. Byl to můj přítel, je to můj přítel. Aby ale přátelství trvalo, musí platit aspoň minimální pravidla," poznamenal šéf bruselské exekutivy.

Příkrý byl ve svém vyjádření i unijní prezident Donald Tusk: "Prohlásí-li někdo, že vám půjčí peníze, ale musíte je v budoucnu vrátit, není to bezohledný lupič. Není pravda, že dlužníci jsou vždy morální a věřitelé nemorální."

Sankce mají pokračovat

Státníci se také vyslovili pro pokračování sankcí proti Rusku a dali najevo, že ke zmírnění sankcí není zralá doba. Nynější schůzka sedmičky nejsilnějších světových ekonomik je už druhá, na níž není přítomen ruský prezident Vladimir Putin. 

Hostitelka summitu kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že jakékoli zmírnění protiruských sankcí je do značné míry v rukou Moskvy. Závisí na úplném naplnění dohody o příměří, podepsané v únoru v Bělorusku. "Záleží to docela na Rusech, a také na Ukrajincích," poznamenala kancléřka.

Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že jediná možná diskuse o sankcích se může týkat jen jejich rozšíření. "EU je společenstvím hodnot. Právě proto dnes Rusko není mezi námi a nebude pozváno, dokud se bude vůči Ukrajině a jiným zemím chovat agresivně," prohlásil Tusk. Podle agentury AFP prezident Evropské unie skupinu sedmi velkých světových ekonomik přímo vybídl k "potvrzení své jednoty" ohledně sankcí vůči Rusku.

Pro zachování sankcí se rozhodně vyslovil britský premiér David Cameron. Na jejich pokračování bude trvat i přesto, že některé země, zejména Řecko, strádají kvůli odlivu ruských turistů a ruských investic. "Sankce mají dopad na všechny země. Británie ale nedopustila, aby její výhody z finančních služeb stály v cestě robustní reakci na agresi podporovanou Ruskem. Nemyslím, že by se ostatní země měly chovat jinak," řekl premiér.

Obama: Británie má zůstat součástí EU

Americký prezident Obama se také vyslovil pro setrvání Británie v Evropské unii a vyzval Londýn, aby dodržel závazek dvouprocentních výdajů na zbrojení. Šéf Bílého domu besedoval v jižním Německu s britským premiérem Davidem Cameronem na okraj summitu.

Zachování britského vlivu je podle Obamy žádoucí jak v kontinentálním, tak i v celosvětovém měřítku. Americký prezident se výslovně nezmínil o referendu, v němž se mají podle Cameronova slibu Britové do konce roku 2017 vyslovit ke svému budoucímu vztahu k EU. Těší se ale, že Británie "zůstane součástí Evropské unie"

Z Londýna v neděli přišla zpráva, že padesát poslanců britského parlamentu z Cameronovy konzervativní strany zahájilo kampaň, jejímž cílem je odchod z EU, pokud se neodhodlá k radikálním reformám. Kampaň nazvaná Konzervativci pro Británii (CfB) by podle iniciátorů mohla získat podpisy stovky zastupitelů včetně některých ministrů.

Odpůrci summitu G7 se vydali na protestní pochod

Kolem 300 odpůrců vrcholné schůzky sedmi velkých světových ekonomik se v neděli vydalo k místu konání summitu skupiny G7 v přísně střeženém zámku Elmau na jihu Bavorska. Vyšli ráno od nádraží ve městě Garmisch-Partenkirchen, které je vzdáleno od Elmau asi deset kilometrů. Vyrazit měli také odpůrci globalizace z nedalekého Mittenwaldu.

Akční svaz Stop G7 Elmau počítal celkem se 2 tisíci účastníky pochodu, úřady ovšem protesty v bezprostřední blízkosti přísně střeženého zámeckého hotelu zakázaly, oznámila agentura DPA.

V sobotu se při demonstraci proti summitu střetli odpůrci summitu G7 střetli s policií poblíž  Garmisch-Partenkirchenu a několik lidí bylo zraněno.