Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu za duben 2015.

Praha. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za květen v Praze.

Praha. Proběhne expertní kulatý stůl na téma ekonomické spolupráce mezi Tchaj-wanem a EU, pořádaný Asociací pro mezinárodní otázky (AMO).

Lucemburk. Proběhne jednání ministrů dopravy, spojů a energetiky zemí EU věnované energetice. Mezi tématy jsou strategie energetické bezpečnosti, vznik budoucí energetické unie či možnosti posílení investic do odvětví.

Berlín. Řecký ministr Janis Varufakis bude v Berlíně jednat se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.

Garmisch-Partenkirchen. Končí dvoudenní summit skupiny G7.

Madrid. Španělští letoví dispečeři hodlají stávkovat. Protest se má konat dvě hodiny ráno a dvě hodiny odpoledne.

San Francisco. Apple zahájí konferenci pro vývojáře softwaru. Očekává se, že představí například novou hudební službu.


Kellnerovi se v Indii daří. Jeho Home Credit tam poskytl už 150 tisíc úvěrů

Petr Kellner vede s výrazným odstupem žebříček nejbohatších Čechů.Indický Home Credit, který je součástí východní expanze Petra Kellnera, zaznamenává rychlý růst. Firma, která v Indii začala rozjíždět prodej na splátky jen před necelým rokem a půl, už funguje ve více než dvou tisících obchodech a nákupních střediscích ve velkých indických městech. Podle mluvčího Home Creditu Milana Tománka plánuje svou přítomnost ještě do konce letošního roku významně posílit.

"V lednu 2014 šlo spíš o typický start-up, který testoval svou pilotní nabídku úvěrů na čtyřech předměstích metropole Dillí. Letos v květnu působila firma ve dvaceti městech, v nichž žije bezmála čtvrtina městského obyvatelstva země. A než skončí letošní rok, bude Home Credit ve 49 městech se 119 miliony lidí. To je bezmála čtyřicet procent městského obyvatelstva Indie," řekl HN mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Evropské ropné koncerny útočí na uhlí. Chtějí propagovat svůj plyn

Total, BP, Royal Dutch Shell a tři další významní evropští těžaři tento týden zaslali společný dopis do OSN, v němž žádají o přijetí opatření, jež by vytlačila výš náklady na spalování uhlí. To zůstává v porovnání s jinými masově rozšířenými palivy dlouhodobě nejlevnějším zdrojem energie pro firmy i domácnosti.

"Spolu s obnovitelnými zdroji je důležité podporovat využívání plynu, který by měl nahradit uhlí," prohlásil nedávno na konferenci výkonný ředitel francouzského koncernu Total Patrick Pouyanné s tím, že plyn pomůže levně dosáhnout snižování emisí CO2, o něž usiluje stále více států.

Čína s Maďarskem chystají novou Hedvábnou cestu. Vybudují železniční koridory

Uhelná elektrárna, ilustrační fotoBudapešť a Peking budou spolupracovat na projektu takzvané nové Hedvábné cesty, jehož cílem je podpora obchodu mezi Čínou a Evropou. Dohodu o spolupráci v sobotu v maďarském hlavním městě podepsali ministři zahraničí Péter Szijjártó a Wang I.

Propojení asijských a evropských trhů, které je smyslem čínského projektu, má zahrnovat zejména ambiciózní rozvoj infrastruktury včetně nových železničních koridorů. Szijjártó v sobotu v Budapešti novinářům řekl, že součástí těchto plánů je i projekt nové trati mezi Budapeští a Bělehradem, který má financovat Čína.

Škoda začíná prodávat nový superb. V základní verzi za 600 tisíc korun

Automobilka Škoda v sobotu zahájí tuzemský prodej nové generace svého největšího modelu Superb. Od března obchodníci získali přes 1700 závazných objednávek. Základní cena nového superbu v provedení liftback s motorem 1,4 TSI o výkonu 150 koní začíná na 599 900 korunách. Karosářská varianta kombi vstoupí na český trh v polovině září letošního roku.

Konkurenční Opel Insignia začíná s cenou na stejné úrovni. V rámci akce s využitím financování opelu je cena o 70 tisíc korun nižší. Dalšího konkurenta Ford Mondeo si lze s litrovým benzinovým motorem o výkonu 125 koní pořídit od 562 990 korun. Model Passat z mateřského koncernu VW začíná na 647 900 korunách.

Světovým podnikatelem roku je Francouz. Vyrůstal jako beduín

Mohmed AltradSvětovým podnikatelem se stal včera večer v monackém Monte Carlu francouzský výrobce lešení Mohed Altrad. Porota patnáctého ročníku soutěžního klání, které pořádala poradenská společnost EY, vybírala z 65 národních vítězů z 53 zemí.

Za Česko soutěžil majitel skupiny Koh-i-noor Vlastislav Bříza. Původně syrský beduín Mohed Altrad, který do Francie přišel na začátku sedmdesátých let jako sedmnáctiletý, porazil konkurenty zejména svým příběhem.

"Letos šlo o těžké, ale jednomyslné rozhodnutí. Mohed vybudoval velmi úspěšný a rychle rostoucí mezinárodní byznys, i když se musel vyrovnat s velmi prostou výchovou. Porotu zaujala jeho schopnost třicet let s firmou dlouhodobě expandovat," prohlásila po vyhlášení šéfka poroty Rebecca MacDonaldová.