Návrh na mimořádnou valorizaci důchodů od ledna 2016 v pondělí ve vládě podle očekávání neprošel. Plán ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové sice podpořili její kolegové z ČSSD, proti se ale postavili koaliční partneři ANO a KDU-ČSL. Vláda projednávání návrhu přerušila, nyní o něm rozhodne koaliční rada. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale šance na vyšší růst existuje.

Marksová Tominová navrhla, aby důchody i v příštím roce stouply o více než jen o standardní valorizaci předepsanou zákonem. Požaduje růst o 1,8 procenta, tedy v průměru o zhruba 200 korun měsíčně – stejně jako od letošního ledna. Bez mimořádné valorizace by důchody na začátku příštího roku vzrostly jen zhruba o procento.

Letošní mimořádné zvýšení zdůvodnila vláda Bohuslava Sobotky tím, že chce penzistům dorovnat nižší valorizaci z předchozích let. A podle stejného scénáře navrhuje ministerstvo práce postupovat i letos. Penzisté nyní podle výpočtů ministerstva práce dostávají reálně 113,8 procenta částky, kterou pobírali v roce 1989. Příští rok by to bez vyššího přidání bylo 112,5 procenta, po mimořádné valorizaci 113,5 procenta.

Penze se od letošního roku podle zákona automaticky zvyšují opět o růst spotřebitelských cen (inflaci) a třetinu růstu reálných mezd. V letech 2013 a 2014 se zvýšily jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd – valorizaci dočasně přibrzdila Nečasova vláda v rámci úsporných opatření.

Za první čtyři měsíce roku 2015 stouply ceny v průměru o 0,23 procenta, reálná mzda se loni zvýšila o 1,8 procenta. Podle těchto údajů by penze podle zákona rostly jen zhruba o 0,8 procenta.

Zásadně proti se ale postavilo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO). Upozorňuje, že by dodatečné výdaje v dalších 25 letech stouply celkově o 60 až 70 miliard korun. S plánem proto nesouhlasí a chce od ledna 2016 valorizovat důchody jen podle platného zákona. "Já bych to samozřejmě nejraději zvýšil všem, ale musíme řešit i výdajovou stránku," řekl Babiš České televizi.

S koaličními partnery by se chtěl Babiš dohodnout na jiném než procentuálním růstu, a to jako součást jednání o celém státním rozpočtu. Připustil, že by důchodci mohli znovu dostat více, než předpokládá zákon. Podmínkou je lepší schodek státního rozpočtu než schválených 100 miliard korun.

Ministerstvo financí je ale v zásadě proti myšlence mimořádné valorizace. "V roce 2015 byla do jisté míry obhajitelná jako forma kompenzace za minulé škrty pravicových vlád. Tento argument již nyní rozhodně neplatí, neboť ke kompenzaci došlo od letošního ledna," uvedl úřad ve svém vyjádření k návrhu.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale letošní mimořádná valorizace kompenzovala předchozí škrty jen částečně, další mimořádné zvýšení je proto příštím krokem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Mimořádnou valorizaci dnes nepodpořila ani KDU-ČSL. "Takové návrhy by se nejdříve měly projednávat na koaliční radě," řekl České televizi první místopředseda lidovců Marian Jurečka s tím, že vyšší růst než jen o inflaci je podle něj nereálný. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) již dříve řekl, že růst penzí o 200 korun je pro sociální demokracii rozpočtovou prioritou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo, že vyšší než zákonem stanovený růst by zvedl náklady státního rozpočtu na valorizaci v příštím roce o 3,4 miliardy na celkových 6,9 miliardy korun. Celkově by měl stát příští rok na důchody vydat 397 miliard korun.

Průměrný starobní důchod v roce 2014 podle dat České správy sociálního zabezpečení činil 11 075 korun. U žen se poprvé v historii dostal přes hranici 10 tisíc (konkrétně na 10 050 korun), muži brali v průměru 12 259 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist