Černý nablýskaný veterán vrní a lehce se chvěje. Sportovní kabriolet BMW 328 vyráběný ve třicátých letech minulého století se probouzí k životu. Nechce se mu. "První řazení je trochu boj, už jsem si zvykl na automat," přiznává Miloš Vránek mladší, spolumajitel firmy Renocar, která je nejstarším prodejcem vozů značky BMW v Česku.

Renocar

Společnost Renocar založil v roce 1990 Miloš Vránek starší.

Podnik prodá ročně okolo tisícovky nových vozů BMW, nabízí také automobily Mini Cooper, motocykly a servis.

Loňské tržby Renocaru dosáhly téměř 1,8 miliardy korun.

Společnost má v Brně předváděcí centrum se třemi prosklenými halami. Pobočku má také v Čestlicích u Prahy.

Ve firmě pracuje zhruba 160 lidí na hlavní pracovní poměr a do podniku chodí také studenti na stáže.

Za volantem jednoho ze svých veteránů se vrací ke kořenům bavorské značky a zároveň do vlastní minulosti. "Mám moc rád ten pocit a vůni, když v teplém počasí vyjedu. Připomíná mi to chvilky z dětství," zasní se Miloš Vránek, který stejně jako jeho bratr Pavel propadl autům s modrobílou šachovnicí ve znaku.

Společně s bratrem Pavlem vedou podnik, který nabízí moderní a luxusní vozy značky BMW v České republice. Zároveň rodina Vránkových vlastní sbírku dvou desítek veteránů, mapující vývoj značky od jejích počátků až do současnosti. Letos firma oslaví pětadvacet let existence a úspěšně se jí podařilo projít generační výměnou.

Jednasedmdesátiletý zakladatel a otec Miloš Vránek starší předává řízení společnosti Milošovi juniorovi a Pavlovi. "Je umění vědět, kdy je správný čas odejít, a ta doba před nějakým časem nastala," konstatuje Miloš Vránek starší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se