Pokud budou splněny současné sliby zemí, výroba elektřiny z vodní energie, větru, slunce a dalších obnovitelných zdrojů do 15 let překoná výrobu z uhlí a obnovitelné zdroje se stanou hlavním zdrojem elektřiny.

Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Mezinárodní energetická agentura (IEA). V roce 2030 by tak výroba z obnovitelných zdrojů měla mít na celkové výrobě elektřiny téměř třetinový podíl, což bude více než výroba z uhlí, plynu nebo jádra. V současnosti mají obnovitelné zdroje na celkové výrobě zhruba pětinový podíl.

Hlavní ekonom IEA Fatih Birol uvedl, že zpráva ukazuje, jak energetické společnosti dělají "fatální chybu", pokud se domnívají, že akce na ochranu klimatu neovlivní jejich podnikání. "To je, jako by předpokládaly, že úrokové sazby zůstanou stejné příštích 25 let," řekl Birol listu Financial Times. "Je to stejný typ krátkozrakosti."

Poprvé v rámci jednání Organizace spojených národů o klimatu téměř všechny země v rámci dohody o boji proti změnám klimatu, která má být podepsána v prosinci v Paříži, plánují omezit emise skleníkových plynů. Mezi opatření, která již odhalily desítky zemí, patří výrazné snížení používání fosilních paliv, zvláště uhlí.

Staré pravidlo už možná neplatí

Emise oxidu uhličitého, spojované s výrobou elektřiny, loni stagnovaly, přestože globální ekonomika rostla. Tato vzácná skutečnost zvýšila spekulace, že historické spojení mezi ekonomickým růstem a růstem emisí se podařilo rozbít.

Birol však dodal, že nejsou žádné záruky, že by úroveň znečištění oxidem uhličitým stagnovala i v budoucnosti, mimo jiné i proto, že Indie a další země stále staví nevýkonné, znečišťující uhelné elektrárny. Ty by podle IEA měly být zakázané.

Dvě třetiny skleníkových plynů v současnosti pochází z těžby a spalování uhlí, ropy a plynu používaných pro výrobu elektřiny a z továren a automobilů. Pro splnění klimatických cílů je proto důležité zvýšit investice do obnovitelných zdrojů energie.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Loni globální investice do těchto obnovitelných zdrojů činily 270 miliard dolarů (6,6 bilionu korun). Obnovitelné zdroje loni tvořily zhruba polovinu nové kapacity výroby elektřiny a v příštích letech by měl podle IEA tento podíl dále růst.

V současnosti se elektřina z obnovitelných zdrojů podílí na globální výrobě elektřiny 22 procenty, zatímco uhlí 41 procenty. Pokud však země splní své sliby, stoupne do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na 32 procent a těsně překoná uhlí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist