Ekonomické škody způsobené násilím ve světě dosáhly v loňském roce rekordní hodnoty 14,3 bilionu dolarů. Oznámil to australský Ústav pro ekonomiku a mír (IEP), výzkumná organizace zabývající se globální bezpečností. Nejméně klidnou zemí byla loni Sýrie, největší propad v "globálním indexu míru" zaznamenala Libye. Nejmírumilovnějším státem byl Island.
Náklady na financování pomoci uprchlíkům dosáhly podle IEP loni částky 128 miliard dolarů, což je o 267 procent víc než v roce 2008. Své domovy loni pod tlakem ozbrojených konfliktů opustilo 50 milionů lidí, nejvíc od druhé světové války.
Největší dopad na světovou ekonomiku měly ale náklady na zbrojení a financování bezpečnostních složek, které tvořily 68 procent výdajů spojených s násilnými konflikty.
Evropa navzdory konfliktu na Ukrajině prožívala relativně klidné období, protože počet násilných trestných činů se snížil a z Iráku a Afghánistánu se vrátily expediční jednotky, uvedl IEP. Situace se naopak ve srovnání s rokem 2013 zhoršila v Iráku, Sýrii, Nigérii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice. Zlepšila se v Guineji-Bissau, Pobřeží slonoviny, Egyptě a Beninu.
Zvýšila se intenzita konfliktů, počet mrtvých se od roku 2010 zvýšil ze 49 tisíc na 180 tisíc, konstatovala australská studie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist