Ekonomické škody způsobené násilím ve světě dosáhly v loňském roce rekordní hodnoty 14,3 bilionu dolarů. Oznámil to australský Ústav pro ekonomiku a mír (IEP), výzkumná organizace zabývající se globální bezpečností. Nejméně klidnou zemí byla loni Sýrie, největší propad v "globálním indexu míru" zaznamenala Libye. Nejmírumilovnějším státem byl Island.

Náklady na financování pomoci uprchlíkům dosáhly podle IEP loni částky 128 miliard dolarů, což je o 267 procent víc než v roce 2008. Své domovy loni pod tlakem ozbrojených konfliktů opustilo 50 milionů lidí, nejvíc od druhé světové války.

Největší dopad na světovou ekonomiku měly ale náklady na zbrojení a financování bezpečnostních složek, které tvořily 68 procent výdajů spojených s násilnými konflikty.

Evropa navzdory konfliktu na Ukrajině prožívala relativně klidné období, protože počet násilných trestných činů se snížil a z Iráku a Afghánistánu se vrátily expediční jednotky, uvedl IEP. Situace se naopak ve srovnání s rokem 2013 zhoršila v Iráku, Sýrii, Nigérii, Jižním Súdánu a Středoafrické republice. Zlepšila se v Guineji-Bissau, Pobřeží slonoviny, Egyptě a Beninu.

Zvýšila se intenzita konfliktů, počet mrtvých se od roku 2010 zvýšil ze 49 tisíc na 180 tisíc, konstatovala australská studie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru