Loni po celém světě přibyl téměř milion dolarových milionářů. Počet lidí, jejichž osobní investovatelné jmění činí nejméně jeden milion dolarů (24,2 milionu korun), loni celosvětově stoupl o 920 000 na rekordních 14,6 milionu a jejich celkový majetek stoupl na rekordních 56,4 bilionu dolarů (1,4 biliardy korun).

Počet dolarových milionářů rostl již šestým rokem za sebou hlavně díky růstu cen akcií. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Capgemini a RBC Wealth Management.

Nejrychleji rostl počet milionářů v oblasti Asie a Tichomoří. Tato oblast tak v počtu milionářů těsně překonala Severní Ameriku. V Latinské Americe naopak počet dolarových milionářů klesl.

Capgemini a RBC do svého průzkumu zahrnují osoby, které mají investovatelný majetek více než jeden milion dolarů bez zahrnutí hodnoty jejich obydlí, sbírek a spotřebního zboží.

Navzdory rekordnímu číslu však byl růst počtu milionářů i hodnoty jejich majetku loni téměř poloviční ve srovnání s předchozím rokem a druhý nejnižší za pět let. Výrazně se zvýšila populace mimořádně bohatých, tedy s investovatelným majetkem přes 30 milionů USD, kteří mají na celkovém počtu milionářů podíl pouze jedno procento, avšak na celkovém majetku 35 procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Země s největším počtem milionářů jsou USA, Japonsko, Německo a Čína. Ty na celkovém počtu milionářů loni měly podíl více než 60 procent. Výrazně také přispěly k růstu počtu nových milionářů. V těchto zemí loni přibylo 610 000 nových dolarových milionářů. Posílení indického akciového trhu pak přispělo k růstu počtu milionářů v Indii o 26 procent, což byl nejvyšší růst z velkých zemí.

V USA žije 4,4 milionu milionářů. Druhé je Japonsko s 2,5 miliony a třetí Německo s 1,1 milionem milionářů. Čína, druhá největší ekonomika světa, je čtvrtá s 890 000 milionáři, napsala agentura AP.