Řecká dluhová krize se v pondělí po turbulentním víkendovém vývoji ještě citelněji zdramatizuje, protože po nedělním rozhodnutí vlády premiéra Alexise Tsiprase zůstanou v zemi zavřené všechny banky a fungovat nebude ani aténská akciová burza.

Řecký kabinet v dekretu upřesnil, že banky zůstanou uzavřené až do 6. července. Během pondělí zřejmě nebudou v provozu ani bankomaty, které mají začít fungovat až večer.

Každý Řek však bude mít možnost vybrat si v hotovosti pouze 60 eur (přes 1600 korun) denně. Omezení na výběr hotovosti se podle řeckých médií nebude vztahovat na držitele zahraničních platebních karet, výjimka ohledně limitu bude platit i pro důchodce.

Řecko se po uzavření bank ocitne na pokraji finančního kolapsu. Vláda se k tomuto kroku odhodlala poté, co skončilo neúspěchem klíčové sobotní jednání mezi věřiteli a Aténami. Strany se nedohodly na podobě reforem, které eurozóna, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka žádaly výměnou za poskytnutí poslední části finanční pomoci ve výši 7,2 miliardy eur.

Řecký premiér Alexis Tsipras však již představitelům eurozóny odeslal dopis, v němž žádá o prodloužení záchranného programu. Podle vyjádření francouzského prezidenta Hollanda je dohoda s Řeckem stále možná.

Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že o dalším osudu řeckých bank rozhodne tuto středu. Pokud ECB nezvýší strop nouzové likvidity pro řecké banky, dojde k jejich krachu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Před novináři vystoupil krátce po poledni předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ve svém projevu dal najevo rozhořčení z vývoje celé řecké krize. Doslova prohlásil: "Jsem velmi smutný z toho, co jsme viděli v sobotu. Taktické a populistické hry sehrály svou roli." 

"Udělal jsem co jsem mohl, ostatní udělali vše co mohli, a nezasloužíme si všechnu tu kritiku," uvedl Juncker. Následně hovořil i o tom, že věřitelé nikdy nepožadovali úsporná opatření v oblasti penzí, což v sále vyvolalo údiv, neboť, jak píší mnozí komentátoři, to není pravda.

K řecké krizi se na konferenci k 70. výročí založení strany CDU vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová. "Pro porozumění je zcela důležité, abychom všichni byli solidárními a každý přispěl svým dílem ke společnému řešení krize. Musíme proto najít kompromisy. Evropa je o hledání kompromisů," řekla kancléřka. "Pokud selže euro, selže i Evropa," dodala.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:04
Řeckou krizí se budou dnes zabývat evropské politické špičky

Krizí v Řecku se budou v pondělí zabývat na mimořádných schůzkách v 9:00 vybraní ministři francouzské vlády za řízení prezidenta Françoise Hollanda a ve 13:30 šéfové parlamentních skupin a předsedové německých politických stran, které svolala kancléřka Angela Merkelová.

Tisková konference předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera je ohlášena na 12:45.

07:27
Situace negativně ovlivňuje kurz eura

Euro v důsledku krize v Řecku kleslo vůči americkému dolaru nebo japonskému jenu.

07:38
Akcie v Asii kvůli Řecku prudce klesají

Akciové burzy v Asii v pondělí v reakci na vývoj kolem Řecka výrazně ztrácejí a jejich indexy klesají o více než dvě procenta. Kurz eura od počátku asijského devizového obchodování prudce oslabuje, zpevňují naopak měny považované za bezpečné investice, jako je švýcarský frank a japonský jen.

08:05
Pokles asijských burz nemusí souviset jen s Řeckem

Index tokijské burzy Nikkei 225 před koncem obchodování oslaboval o 2,5 procenta. Akcie v Jižní Koreji klesají zhruba o 1,5 procenta a podobné ztráty zaznamenávají burzy v Sydney, na Tchaj-wanu nebo v Singapuru.

Index čínských akcií v Šanghaji i přes překvapivé víkendové snížení úrokových sazeb v zemi ztrácel přes tři procenta. Podle analytiků ale čínský trh nereaguje na Řecko, nýbrž pokračuje třetí týden v prudké korekci předešlého osmiměsíčního strmého vzestupu. Hongkongský index Hang Seng ztrácel zčásti kvůli Číně a zčásti kvůli Řecku 2,8 procenta.

Někteří asijští analytici se obávají, že odchod Řecka z eurozóny může ohrozit globální obchod a finanční trhy, jiní tuto situaci nepředpokládají.

08:11
Kurz eura k dolaru se dostal až pod hranici 1,10 dolaru

Kurz eura se vůči dolaru propadl až pod hranici 1,10 USD na 1,0955 USD. Později společná evropská měna mírně oživila a pohybovala se kolem 1,1010 USD se ztrátou asi 1,4 procenta na páteční závěr.

08:57
Bankomaty nefungují: lidé se přesto stále snaží vybrat hotovost

"Bankomaty na náměstí Omonia, včetně toho, který ještě včera vydával hotovost, nefungují," potvrzuje přímo z Atén redaktorka Tereza Holanová. "Přesto k nim stále chodí místní, kteří se snaží vybrat hotovost."

 

09:00
François Hollande svolal mimořádné jednání části vlády

Francouzský prezident François Hollande svolal kvůli krizi v Řecku na 9:00 mimořádné jednání části vlády.

09:03
Řecká burza dnes neotevře
09:04
Německý ekonom Allianz: Nejpravděpodobnější je grexit

Podle hlavního ekonomického poradce ve finančnictví společnosti Allianz Mohameda El-Eriana je šance, že Řecko zůstane v eurozóně pouze 15 procent. "Je zde 85procentní pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu," uvedl.

09:10
Index pražské burzy PX zahájil propad

Na řeckou krizi reagovala propadem i pražská burza, jejíž index PX klesl po zahájení obchodování o 3,69 procenta. Akcie Erste bank prudce poklesly o 7 procent a Komerční banky o 3,11 procenta. Propadají se téměř všechny obchodované akcie. Jediné, které posílily, jsou akcie výrobce alkoholických nápojů Stock.

Více čtěte zde.

09:21
Eurokomisař Moscovici: Dohoda je stále možná

Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici uvedl, že dohoda s Řeckem je stále ještě možná. Mezinárodní věřitele a Atény prý od ní dělí "jen několik málo centimetrů", řekl. Šéf Komise Jean-Claude Juncker v poledne předloží návrhy, jak postupovat dál.

09:23
Evropské burzovní indexy prudce padají

Akcie na evropských trzích zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem a hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně a Madridu ztrácejí více než čtyři procenta. Investoři reagují na eskalaci řecké dluhové krize a na reálnou možnost, že země vyhlásí bankrot a odejde z eurozóny.

Německý burzovní index DAX a francouzský CAC se propadly o 4,4 procenta. Portugalský akciový trh se propadl o 5,8 procenta. 

09:51
Cameron: Nedělní referendum bude o setrvání Řecka v eurozóně

Britský premiér David Cameron pro deník The Guardian uvedl, že pokud se Řekové v nedělním referendu o přijetí podmínek pro pokračování záchranného programu země vysloví negativně, vysloví se tak pro odchod země z eurozóny.

"Myslím, že k tomu může dojít. Ne v referendu je v rozporu se setrváním Řecka v eurozóně," řekl Cameron.

09:55
Švýcarská národní banka intervenovala na měnovém trhu

Švýcarská národní banka (SNB) dle jejího šéfa Thomase Jordana intervenovala na měnovém trhu.

10:04
Čína nabízí pomoc při řešení řecké krize

Čínská vláda nabízí Evropské unii pomoc v řešení dluhové krize Řecka. Premiér Čínské lidové republiky Li Kche-čchiang uvedl, že jednotná Evropa a silná společná evropská měna jsou i v zájmu Číny. Co konkrétně by daná pomoc měla představovat, však osmi evropským médiím v rozhovoru neřekl.

10:24
Švýcarská centrální banka intervenovala kvůli řeckému referendu

Strach z dalšího vývoje v Řecku přidělává velké starosti švýcarské centrální bance. Ta dlouhodobě bojuje s přílišným posilováním své měny, do níž investoři z celého světa převádí majetek v dobách krize a nejistoty.

V reakci na ohlášení řeckého referenda švýcarský frank posílil na měsíční maximum. Poté se však velkou část svých zisků umazal, jelikož centrální banka přes noc intervenovala na devizovém trhu.

Frank je mezi významnými světovými měnami letos nejvýkonnější. Vůči euru od začátku roku posílil o 16 procent. Na atraktivnosti mu neubírají ani trestné záporné úroky, které švýcarské banky postupně zavádí pro velké vklady.

Síla měny ale přidělává starosti tamním exportérům, jelikož klesá jejich konkurenceschopnost na zahraničních trzích. Švýcarská ekonomika teď balancuje na hraně recese.

10:31
Řečtí policisté si zřejmě nebudou moci vybrat dovolenou

Policisté v Řecku si v nejbližších dnech zřejmě nebudou moci vybírat dovolenou. Měli by totiž zajišťovat bezpečnost bank i opatření související s vypsáním referenda.

10:36
O řecké krizi promluví Jean-Claude Juncker

Dnes se očekává vystoupení předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera: Taktéž se během dneška očekává projev německé kancléřky Angely Merkelové, která bude o celé záležitosti hovořit v Bundestagu. Začátek Junckerova projevu se očekává ve 12:45.

10:43
Hollande: Referendum rozhodne o setrvání Řecka v eurozóně

Francouzský prezident François Hollande prohlásil, že řecké referendum je volbou, zda zůstat v eurozóně, nebo pravděpodobným odchodem.

10:50
Řecká krize rok za rokem

Hluboce zadlužené Řecko se více než pět let snaží šetřit, kde se dá. Lidé jsou však rozpočtovou "brutalitou" unaveni. Proto se letos dostala k moci strana, jež jim slíbila, že se věřitelům vzepře. Vývoj řecké krize od jejího počátku si můžete projít zde.

10:52
Co obnáší kapitálové kontroly

Všechny řecké banky včetně poboček zahraničních bank zůstanou až do proběhnutí referenda zavřené. Podle řecké vlády se domy znovu otevřou v úterý 7. července.

Z bankomatů v Řecku nelze za jeden den vybrat víc než 60 eur. Limit se nevztahuje na bankovní účet, ale na kartu k účtu. Ministr financí může výši limitu změnit.

Turistů a zahraničních hostů se kapitálové kontroly netýkají a mohou hotovost vybírat dle potřeby. Je však možné, že kdyby bankomaty přicházely o veškerou hotovost, ministr financí by kapitálové kontroly zavedl i v tomto případě.

Platby kreditními a debetními kartami v obchodech a mezi řeckými bankami by měly být ponechány beze změn, to samé platí i pro internetové bankovnictví.

Bankovní transakce mimo řecké banky jsou zakázány. Převod do banky v zahraničí musí schválit komise ministerstva financí.

Po dobu uzavření bank se neúčtují úroky.

Banky, které by nařízení porušily, musí zaplatit pokutu v objemu 10 procent z celé transakce.

10:54
Francie: Na obnovení diskuse s Řeckem je stále čas

Podle vládních činitelů Francie a Španělska lze jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny kdykoli obnovit.

Francouzský ministr financí Michel Sapin prohlásil, že Paříž je ochotna zprostředkovat další jednání mezi Řeckem a jeho partnery. "Můžeme obnovit diskuse o podpoře Řecka v kterékoli chvíli," řekl ministr podle agentury Reuters.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos uvedl, že na dosažení dohody je stále čas. Nynější záchranný program eurozóny pro Řecko vyprší "až" s úterní půlnocí.

 

11:07
Hollande: Francie se řecké krize bát nemusí

Podle francouzského prezidenta se Francie nemusí bát řecké krize, neboť je dnes její ekonomika mnohem silnější než před čtyřmi roky.

Jistě však stojí za zmínku, že Německo, Francie a Itálie drží dvě třetiny řeckého státního dluhu, jehož celková výše činí přes 330 miliard eur.

11:16
Tsipras žádá o prodloužení pomoci

Řecký ministr Alexis Tsipras napsal dopis předsedům vlád členských zemí eurozóny s žádostí o prodloužení pomoci. Informoval o tom server The Financial Times.

Podle jeho informací dopis odešel z Atén jen pár hodin poté, co Tsipras vyhlásil referendum. V něm mají obyvatelé rozhodnout o podmínkách věřitelů.

Podle Tsiprase je nezbytné, aby bylo dosaženo společného cíle - oboustranně výhodné dohody, která pomůže Řecku vrátit se k růstu v eurozóně.

11:18
Někteří novináři se baví: Předpověď počasí na následující dny
11:24
Řeckem se šíří panika. Z pultů mizí cukr i mouka

Řecko se propadá do chaosu. Panika stíhá lidi v důchodovém věku, kteří si nemohou vybrat z uzavřených bank penzi a dochází jim peníze. Lidé berou útokem i čerpací stanice. Na Krétě musely být stanice uzavřeny, neboť jsou "na suchu". Řekové také hromadně skupují zásoby v supermarketech. Z pultů mizí mouka, cukr a další základní potřeby.

"Panika se šíří stále rychleji. Otevřel jsem v 6:30 a do deváté hodiny jsem prodal stejný objem paliv jako obvykle do úterního odpoledne," řekl Vangelis Kotsos, předseda vlastníků čerpacích stanic Chania.

 

11:39
Evropská centrální banka rozhodne o osudu řeckých bank již tuto středu

Představitelé Evropské centrální banky se sejdou už tuto středu. Budou rozhodovat o tom, zda navýší krizové financování řeckých bank. S odkazem na člena rady ECB Ewalda Nowotného to uvedl server BBC.

11:49
Co by přinesl krach Řecka? Odborníci to vysvětlují v aktuálním ThinkTanku Hospodářských novin

Mělo by Řecko "konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor", jak uvedl ministr financí Andrej Babiš?

Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Řecko zjevně počítá s tím, že vlády eurozóny nebudou schopny říci poslední rozhodné slovo a že na setrvání Řecka v eurozóně záleží více členům eurozóny než...
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Geopolitická situace se v mezidobí změnila natolik, že na propuštění Řecka do jeho bankrotu je už pozdě. Místo toho tedy navrhuji si konečně už přiznat...
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Řekové si zaslouží lepší stát, lepší administrativu, a méně tyranickou národní politiku zájmových skupin, o nic méně než Češi. V rodině je někdy nutné...
12:06
Z řeckých bank bylo vybráno přes osm miliard eur

Ratingová agentura Moody’s uvedla, že řečtí střadatelé vybrali během posledních dvou týdnů z tamějších bank přes 8 miliard eur.

12:26
Předseda Evropského parlamentu vystoupí před novináři

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vystoupí s projevem před novináři dnes v 15:30. 

12:39
Merkelová: Pokud selže euro, selže i Evropa

Německá kancléřka Angela Merkelová na dnešní schůzi s představiteli její strany CDU uvedla, že se Evropská unie musí umět prosadit v novém měnícím se světě. Proto je třeba zdůraznit, že Evropská unie je společenství zemí, jež se zavázalo k následování společných hodnot. To je příčinou toho, že společná měna mohla vůbec vzniknout. 

"Pro porozumění je zcela důležité, abychom všichni byli solidárními a každý přispěl svým dílem ke společnému řešení krize. Musíme proto najít kompromisy. Evropa je o hledání kompromisů," řekla kancléřka. "Pokud selže euro, selže i Evropa," dodala.

12:58
Juncker: Cítím se zrazen

"Jsem velmi smutný z toho, co jsme viděli v sobotu," řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Taktické a populistické hry sehrály svou roli," dodal Juncker s tím, že je mu líto, že nebylo vůbec bráno v potaz, kolik lidí na dohodě dnem i nocí pracovalo. "Cítím se po tom všem zrazen," řekl dále.

"Slyšeli jsme o ultimátech o vydírání, ale od koho tato ultimáta přicházejí? My jsme byli neustále připraveni jednat, naše snahy byly ale přerušeny jednostranným odchodem Řecka z jednání," pokračoval Juncker.
"Udělal jsem, co jsem mohl, ostatní udělali vše, co mohli, a nezasloužíme si všechnu tu kritiku," uvedl Juncker.

13:08
Juncker vede velmi osobní projev

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vede velmi osobní proslov k řešení řecké krize. "Odchod Řecka z eurozóny nebyl a nikdy nebude pro mě řešení," Juncker. "Mluvili jsme s řeckými politiky a experty neustále dokola, i když své návrhy předkládali na poslední chvíli," pokračoval Juncker.

"To není nějaký hloupý úsporný balíček. Některá opatření samozřejmě vyžadují šetření, ale v porovnání s tím, co jsme měli na stole na začátku jednání, je v něm o 12 miliard méně šetření," uvedl Jean-Claude Juncker. 

"Nedám dnes Řecku žádný nový návrh," uvedl Juncker. "Dveře k jednáním jsou ale stále otevřené," řekl, "Je pro mě ale téměř trapné říkat tu větu neustále dokola."

13:29
O Junckerův proslov je zájem

O přímý přenos tiskové konference Jeana-Clauda Junckera je takový zájem, že krátce spadl i web Evropské unie.

13:32
Juncker: Nepáchejte sebevraždu, řekněte v referendu "ano"

"Je to moment pravdy. My nikdy nenecháme Řeky na holičkách a doufám, že Řekové nás taky neopustí. Žádám je, aby řekli ano v následujícím referendu," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

"Pokud budou Řekové volit ano, bude to znamenat, že Řecko chce zůstat v eurozóně," pokračoval Juncker. "Mám velmi rád Řeky. Proto jim radím. Neměli byste spáchat sebevraždu, protože se bojíte smrti. Neměli byste ji spáchat, protože chcete dále žít. Proto vám radím hlasovat ano."

13:44
Ve vládní Syrize se formuje skupina, která chce s věřiteli dohodu

Řecký deník To Vima píše, že ve vládní řecké straně Syriza se formuje takzvaná "proevropská skupina," která usiluje o uzavření alespoň přechodné dohody s věřiteli ve středu.

Návrh předpokládá, že Atény přijmou návrh věřitelů a následně se zformuje vláda národní jednoty, ve které bude zastoupeno více stran. Deník se odvolává na informace od poslance Evropského parlamentu za Syrizu Dimitrise Papadimulise.

13:52
Některé bankomaty již začaly fungovat

Fungují už i další bankomaty. "Myslel jsem si, že to bude až od zítra, ale zahlédl jsem frontu, tak si jdu taky vybrat," řekl naší zpravodajce v Řecku muž ve frontě u bankomatu Eurobank, kterou střeží policista.

13:58
V Aténách bude týden veřejná doprava zdarma

Veřejná doprava v Aténách bude až do pondělí 6. července zdarma, oznámil dnes ministr dopravy Christos Spirtzis. Vláda uvedla, že od dnešního dne jsou metro, tramvaje, autobusy a trolejbusy v hlavním městě zdarma. Běžná cena je 1,2 eura (33 korun) za 70 minut. Rozhodnutí bude stát vládu čtyři miliony eur (109 milionů korun).

Spirtzis upozornil, že rozhodnutí platí jen pro širší oblast Atén, kde žije zhruba 40 procent populace země. Doprava ve druhém největším městě Řecka, Soluni, je částečně zprivatizována, což neumožňuje vládě zrušit zde jízdné.

14:15
Lidé se zajímají o "grexit" i na Googlu

Počet vyhledávání slova "grexit", kterým se označuje odchod Řecka z eurozóny, ve vyhledávači Google začal dnes raketově růst.

14:24
Řecko může být vyřazeno z akciového indexu rozvojových zemí

Podle agentury Reuters společnost MSCI, která počítá akciové indexy různých skupin zemí, analyzuje dopady uzavření řeckého akciového trhu a kapitálových kontrol v zemi. To by mohlo vést k vyřazení Řecka z indexu rozvojových zemí a k vytvoření umělého trhu, kde bude pouze Řecko.

14:47
Ministr financí Varufakis vystoupí na bienále umění v Moskvě


Řecký ministr financí Janis Varufakis bude jedním z řečníků podzimního bienále umění v Moskvě.

Více čtěte zde.

14:52
Rusko má omezené možnosti využít řecké krize, říká americký expert

"Jsem dost skeptický ohledně ruských schopností hrát zásadní a aktivní roli. Když se podíváme zpět na kyperskou krizi, kde mělo Rusko hodně zájmů, finanční rozměr byl mnohem menší a prostředí bylo v té době Rusku mnohem příznivější, tak to nakonec stejně bylo evropské řešení," říká HN Ian Lesser, expert evropsko-americké nevládní organizace German Marshall Fund. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

15:09
Vstupné do Akropole půjde platit kartou

Řecké ministerstvo kultury vydalo prohlášení, podle kterého půjde zaplatit vstupné na známou historickou památku i platebními kartami. Země tak reaguje na možný nedostatek hotovosti.

15:16
Vůle ke kompromisu z řecké strany nebyla, říká Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová vystoupila na tiskové konferenci. Podle ní musí Evropa hledat kompromis mezi solidaritou a odpovědností. "Je třeba konstatovat, že vůle ke kompromisu z řecké strany nebyla," prohlásila. Podle ní znalo Řecko program již od 20. února. "Pokud ale bude mít řecká vláda po referendu zájem, jsme připraveni opět jednat," řekla zároveň.

15:28
"Ne" v referendu bude znamenat vystoupení z eurozóny.

Kromě Angely Merkelové vystoupil na tiskové konferenci také německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Řecké referendum je podle něj samozřejmě legitimní, ale Řekové si podle něj musí uvědomit, o čem hlasují. "Pokud se řecká veřejnost rozhodne v refrendu proti návrhu, je to pro nás jasné rozhodnutí, že Řecko nechce zůstat v eurozóně," prohlásil.

Gabriel byl také velmi kritický k řeckému premiérovi Tsiprasovi. Politik podle něj chce eurozónu jinou politicky i ideologicky. A to je podle něj nebezpečné. 

 

15:43
ECB bude poskytovat řeckým bankám nezbytnou pomoc až do referenda

Evropská centrální banka (ECB) bude poskytovat řeckým bankám nezbytnou pomoc až do referenda v neděli 5. července, i když záchranný program pro Řecko oficiálně končí zítra. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zaměstnance ECB, který je obeznámen s podrobnostmi jednání.

15:46
Merkelová: Nikdo by se neměl snažit ovlivnit výsledek referenda

Německá kancléřka prohlásila, že by se nikdo neměl snažit ovlivnit řecké referendum (zjevně reagovala na Junckerův projev). Pouze je správné ukázat na důsledky, které jeho výsledek přinese. Také uvedla, že další vyjednávání s Řeckem může začít až po referendu. 

15:59
Bulharsko se obává dalšího vývoje krize. Řekové vlastní pětinu jejich bankovního sektoru

Obavy z řeckého vývoje panují v sousedním Bulharsku. Banky vlastněné řeckými majiteli totiž tvoří pětinu bulharského bankovního sektoru. To se týká například čtvrté největší bulharské banky United Bulgarian Bank.

Podíly mají v Bulharsku například řecké finanční ústavy Alpha Bank nebo Piraeus Bank. Bulharská centrální banka dnes vydala prohlášení, že kroky řecké vlády se netýkají dceřiných společností řeckých bank v Bulharsku.

16:07
Řecké ministerstvo: Turistů se současné události nijak nedotknou

Řecké ministerstvo hospodářství, infrastruktury, lodní dopravy a cestovního ruchu vydalo tiskové prohlášení, ve kterém ujišťuje turisty, že se jich současné dění v Řecku nikterak nedotkne.

Ministerstvo potvrzuje, že omezení v oblasti finančních transakcí se nevzathují na výběry hotovosti z bankomatů ATM či jiné transakce prováděné držiteli kreditních a debetních karet vydaných v zahraničí.

Dále se v prohlášení uvádí, že není třeba se obávat nedostatku pohonných hmot a dalších produktů. 

Jde tak o reakci na zprávy o šířící se panice v Řecku. Například na Krétě muselo být údajně uzavřeno množství čerpacích stanic, neboť jim došly pohonné hmoty. Lidé také ve velkém nakupují základní potraviny jako, jsou mouka a cukr.

16:17
Tsipras znovu promluví k národu

Řecký premiér Alexis Tsipras prý vystoupí v osm hodin středoevropského času v televizi a znovu promluví k národu.

16:27
Trhy se začínají uklidňovat

Německý burzovní index DAX snížil propad na 2,73 procenta, francouzský index CAC snížil propad taktéž na 2,73 procenta. Pražská burza pak oproti minulému pátku zpomalila propad na 2,3 procenta.

17:03
Čeští turisté se zavřených bank v Řecku neboji

Češi na dovolené v Řecku podle cestovních kanceláří situaci, kdy jsou zavřené banky a stojí se fronty na vybrání peněz z bankomatu, prakticky neřeší. V zemi by měl navíc fungovat pro mezinárodní karty výběr z bankomatu bez omezení. Řekli to zástupci Asociace cestovních kanceláří i jednotlivé kanceláře. Podle nich byli Češi řádně připraveni a přivezli si hotovost nebo jsou na pobytech s plnou penzí.

"Žádný z našich klientů to neřeší, volali jsme ráno delegátům. Většina klientů letěla s all inclusive, s vybranou hotovostí v Česku a obecně žádný z klientů na místě nehledá bankomat nebo směnárnu," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch, podle nějž řecké služby v oblasti turistického ruchu fungují na 100 procent.

"Řecké ostrovy nežijí politikou a i přes případné demonstrace v Aténách se na ostrovech soustředí především na turistický ruch," dodal mluvčí.

18:01
Analytici: Nervozita na akciových trzích přetrvá

Pokud během týdne nedojde na poslední chvíli k nečekané dohodě s věřiteli země, evropské akciové trhy budou rozšiřovat své dnešní ztráty i nadále, říkají analytici.

"Souvislost s Řeckem lze vidět i na tom, že index PX tlačí dolů hlavně finanční tituly Erste Group a VIG," řekl analytik Komerční banky Josef Němý. Očekává, že v nejbližších dnech bude nervozita na akciových trzích přetrvávat. V úterý totiž Řecko zřejmě neuhradí splátku Mezinárodnímu měnovému fondu a napětí pak bude udržovat i blížící se řecké referendum.

"Velmi rozkolísané obchodování se dá očekávat i v příštích dnech," souhlasil analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Když neustoupí, tak se domnívám, že se situace může vyostřovat do konce týdne," dodal.

Index PX 29/06/2015Index pražské burzy se v pondělí propadl o 2,3 procenta.  Foto: Reuters

18:16
Pravděpodobnost Grexitu stoupla na 45 procent

Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny se za uplynulý týden prudce zvýšila, zůstává však méně než poloviční. Vyplývá to z dnešního průzkumu agentury Reuters mezi obchodníky a ekonomy. Ten ukázal, že pravděpodobnost takzvaného Grexitu stoupla na 45 procent ze 30 procent před týdnem.

Průzkum rovněž signalizuje, že Řecko s 90procentní pravděpodobností zmešká splátku 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun), kterou má nejpozději v úterý uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

18:34
Dohodněte se s Řeckem, vyzval mezinárodní věřitele čínský premiér

Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes vyzval k udržení silně zadluženého Řecka v eurozóně. Podle čínského ministerstva zahraničí má eurozóna dostatečné schopnosti k vyřešení řecké dluhové krize.

"Je to v zájmu Číny. Rádi bychom, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Vyzýváme mezinárodní věřitele, aby dosáhli dohody s řeckou stranou," uvedl Li na konferenci před summitem Evropské unie a Číny v Bruselu. Podle čínských médií rovněž slíbil, že Peking se nebude zbavovat dluhopisů členských zemí eurozóny, píše agentura Reuters.

Čínský premiér Li Kche-čchiang s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem na konferenci před summitem Evropské unie a Číny v Bruselu.Čínský premiér Li Kche-čchiang na jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem v Bruselu.  Foto: ČTK/AP

18:54
Ceny ropy kvůli řecké krizi klesly nejníže od začátku června

Světové ceny ropy v pondělí klesly o více než jeden dolar na barel a dostaly se až na nejnižší hodnotu za tři týdny. Trh reaguje na prohloubení dluhové krize v Řecku a jednání světových mocností o íránském jaderném programu. Propad cen ale brzdil vzestup amerického dolaru.

18:56
Řecko zítra nesplatí 1,6 miliardy Mezinárodnímu měnovému fondu

Řecko neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč) splatnou v úterý. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel řecké vlády.

Šéfka MMF Christine Lagardeová tento měsíc uvedla, že pokud Řecko peníze nezaplatí, bude to znamenat platební neschopnost země.

19:11
Člen představenstva ECB: Prozkoumáme, jestli máme Řecku jak pomoct

Evropská centrální banka prozkoumá možnosti, jak pomoct Řecku ještě před nedělním referendem. Řekl to člen představenstva ECB a prezident Rakouské národní banky Ewald Nowotny.

19:36
Řekové si v referendu vyberou z variant v pořadí "ne" nebo "ano"

Řečtí občané se mají v nedělním referendu vyslovit, zda přijímají návrh věřitelských institucí doprovázený nezbytnými hospodářskými škrty. Sled obou odpovědí začíná netradičně možností zaškrtnout "ne", a pak teprve "ano". Referendum navrhla vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase, která jednoznačně prosazuje odmítnutí návrhu.

Text na hlasovacím lístku pro referendum má vypadat takto: "Ti občané, kteří odmítají návrh tří institucí, hlasují 'neschvaluje se/ne'" a "Ti občané, kteří souhlasí s návrhem tří institucí, hlasují 'schvaluje se/ano'".

19:48
Europoslanec SYRIZA požaduje demisi vlády, když v referendu prohraje

Poslanec Evropského parlamentu za řeckou vládní stranu Manolis Glezos dnes prohlásil, že pokud se většina obyvatel v nedělním referendu vysloví proti odmítnutí podmínek mezinárodních věřitelů navzdory přání vlády, pak by měl kabinet premiéra Alexise Tsiprase podat demisi.

"Vláda má odstoupit a uspořádat volby, bez diskuze," odpověděl veterán odboje za druhé světové války v rozhovoru pro rádio VimaFm.

19:51
Hollande s Obamou chtějí obnovit jednání o Řecku

Francouzský prezident François Hollande a jeho americký protějšek Barack Obama se v telefonickém rozhovoru shodli, že budou společně usilovat o obnovení jednání o řecké finanční krizi. Informoval o tom v pondělí podle agentur Reuters a AFP zdroj z Elysejského paláce. Britský ministr financí George Osborne dnes varoval před podceněním dopadů případného vystoupení Řecka z eurozóny.

"Dohodli se (Hollande a Obama), že spojí své úsilí ve prospěch obnovení rozhovorů s cílem umožnit co nejrychlejší řešení krize a zajistit finanční stabilitu Řecka," citovala zdroj z okolí francouzského prezidenta AFP.

19:56
Řekové v Aténách a Soluni demonstrují proti úsporným požadavkům

Zhruba 17 tisíc lidí v pondělí demonstrovalo v Aténách a Soluni ve prospěch "ne" nadcházejícímu nedělnímu referendu o úsporných reformách, kterými zahraniční věřitelé podmiňují další pomoc zadlužené zemi.

Protestující při pondělní demonstraci v Aténách.  Foto: Reuters - Alkis Konstantinidis

20:01
Evropské akcie se propadly

Víkendové události se výrazně podepsaly pod dnešními výsledky evropských akciových trhů. Podle amerického listu Wall Street Journal bylo průměrné skóre burzovních indexů zemí Evropské unie v mínusu 1,37 procenta, přičemž každá burza v uni klesla v průměru o 246 bodů.

Pondělní výsledky největších akciových trhů v EU:

Index FTSE (Velká Británie) 100 - pokles o 1,97% na 6620,48 bodu

Dax (Německo) - pokles o 3,56% na 11 083,20 bodu

Cac (Francie) - pokles o 3,74% na 4869,82 bodu

FTSE MIB (Itálie) - pokles o 5,17% na 22 569,95 bodu

Ibex (Španělsko) - pokles o 4,56% na 10 853,95 bodu

Řecký akciový trh byl v pondělí zavřený

20:31
Akcie eurozóny zažily nejhorší pokles za poslední 4 roky

Akciové trhy v eurozóně dnes zaznamenaly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Dolů je stáhla prohlubující se dluhová krize v Řecku. Index Euro STOXX 50, který zahrnuje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu, napsala agentura Reuters.

STOXX50 29/06/2015Akciový index Euro Stoxx50 se v pondělí propadl o 4,2 procenta.  Foto: Reuters

20:52
Lavrov chápe politiku premiéra Tsiprase

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov chápe řeckého

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov "dobře rozumí" politice řeckého premiéra Alexise Tsiprase a doufá, že Brusel uchrání Řecko před "scénářem s neblahými následky". Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP uvedlo v pondělním prohlášení.

"Sergej Lavrov vyjádřil své pochopení krokům, které podnikl Alexis Tsipras," stojí podle AFP v komuniké, kterému předcházel telefonát Lavrova s jeho řeckým protějškem Nikosem Kotziasem.

21:21
Reportáž: Grexit prodlouží dobu temna pro řecké podniky

Řecké firmy se bojí vystoupení z eurozóny. "Od začátku krize v roce 2010 bylo v Řecku zavřeno 240 tisíc malých a středních podniků a o práci kvůli tomu přišlo 755 tisíc osob," říká zástupce Řecké konfederace odborníků, řemeslníků a obchodníků Jorgas Kourasis.

Pokud dojde na Grexit, bude temná doba pro malé a střední podniky pokračovat. Zákazníci budou dál omezovat spotřebu, firmy budou mít navíc problém získat peníze od bank − už teď se podle Kourasise dostane k úvěrům jen zhruba 15 procent z nich. "Ostatní již mají závazky, takže si půjčovat nemohou," dodává.

Více si přečtěte v reportáži terezy Holanové ZDE

21:22
S&P srazila úvěrový rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma. Pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu, dosahuje v současnosti zhruba 50 procent, uvedla agentura v pondělním sdělení.

Rating dlouhodobých závazků Řecka zhoršila S&P na stupeň CCC- z dosavadní známky CCC. Výhled je negativní, agentura tedy nevylučuje, že by rating mohla v příštích měsících opět zhoršit. Hodnocení krátkodobých úvěrů agentura ponechala na úrovni C.

21:26
Tusk: "Ne" v referendu řecké vládě nepomůže

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval řeckou vládu před záporným vyzněním nedělního referenda. Tusk upozornil, že případné "ne" by omezilo vyjednávací prostor pro řeckou vládu. "Pokud si někdo myslí, že (řecká) vláda bude mít silnější vyjednávací pozici, pak to prostě není pravda," řekl.

21:44
Podle Tsiprase by si měl řecký lid sám rozhodnout o své budoucnosti

Řecký premiér Tsipras  apeluje na voliče, aby v nedělním referendu volili pro "ne". Řecký lid má právo rozhodnout o své budoucnosti, řekl předseda vlády v pondělním televizním rozhovoru.  

21:51
Americké akcie napodobují ty evropské

Také akciové indexy na amerických burzách během pondělního obchodování klesají. Index S&P 500 si dopoledne připsal ztrátu 1,81 procenta, index Nasdaq 100 se za stejnou dobu propadl dokonce o 2,33 procenta.

S P 500Index S&P 500 klesl o 1,81% na 2063,48 bodu.  Foto: Reuters

NasdaqIndexu Nasdaq 100 klesl o 2,33% na 4379,83 bodu. Foto: Reuters

21:56
Pokud Řekové v referendu zvolí "ano", Tsipras rezignuje

Tsipras zároveň tvrdí, že negativní výsledek referenda nemusí nezbytně vést ke Grexitu. Odchod země z eurozóny by byl podle něj pro její členy moc drahý. V případě, že se voliči přikloní k variantě "ano", tak rezignuje na svůj post.

0629RECKO EU VLADA FINANCE HOSPODARSTVI DIPLOMACIE TSIPRAS 2 738  Foto: ČTK/AP - Thanassis Stavrakis

22:31
On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci okolo řecké dluhové krize budeme detailně sledovat i v dalších dnech. Přejem dobrou noc z karlínského newsroomu.