Digitální technologie většinu podnikatelských odvětví oslabují, to však není případ knih. Jejich prodej totiž roste, a to zejména díky e-knihám. Uvedl to zpravodajský server Quartz.
Od roku 2010 do roku 2015 se zvýšily celosvětové příjmy z knižního prodeje o 4 miliardy dolarů, což je asi 97 miliard korun. Letos se příjmy z knih pohybují okolo 121 miliard dolarů, tedy téměř tří bilionů korun.
I přestože kvůli nástupu e-knih muselo skončit několik velkých knižních řetězců, až na drobné výkyvy prodej knih za posledních deset let roste. "Knihy nejsou jako reprodukovaná hudba," říká generální ředitel Nielsen BookScan Shaun Symonds.
Nárůst prodeje knih neznamená, že by odvětví nebylo narušeno stejně jako jiná průmyslová odvětví. Jeho velká část se však přestěhovala do digitálního světa a vedla tak k posílení čistě on-line prodejců, jako jsou Amazon, Flipkart a The Book.
Transformace knih do digitálního formátu vedla k tomu, že jejich cena obecně klesla. Důvodem je hlavně to, že odpadly náklady spojené s tiskem, skladováním a distribucí. Digitalizace tak umožnila, aby se knihy prodávaly mnohem více než kdy předtím.
V žebříčku 40 nejoblíbenějších knihkupectví světa v roce 2015 vede americký Amazon, následuje ho další on-line prodejce, indický Flipkart.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist