Ukrajina přestala odebírat ruský zemní plyn, do zemí Evropské unie jej ale posílá v obvyklém množství. Ve středu to oznámil ukrajinský monopolní přepravce plynu Ukrtransgaz poté, co se v úterý Rusko a Ukrajina nedohodly na dodávkách plynu na třetí čtvrtletí.

"Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom od devíti hodin středoevropského času přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf společnosti Alexej Miller a zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Že dodávky plynu dnes skončily potvrdila i Ukrajina. "Ode dneška Ukrajina od Ruska nedostává plyn. Tranzitní dodávky jsou na normální úrovni," citovala mluvčího ukrajinského podniku agentura Reuters.

Rusko už loni v červnu přestalo Kyjevu dodávat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o takzvaném zimním balíčku, která vypršela letos v březnu. Začátkem dubna se ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz dohodly, že budou dodávky plynu na Ukrajinu zajištěny do konce června.

Další třístranná jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a EU o dodávkách plynu se mají uskutečnit až v září a do té doby ukrajinská plynárenská skupina Naftogaz nebude kupovat plyn od ruského vývozce Gazprom. Obě strany ujistily, že tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu by toto rozhodnutí nemělo ovlivnit.

Ruská vláda nabídla Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů (více než 980 korun) na 1000 metrů krychlových. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů (6000 korun za tisíc metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platila Ukrajina dosud. Až do konce druhého čtvrtletí však měla Ukrajina od Ruska slevu 100 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ukrajinská strana nabídku Ruska odmítla jako nedostatečnou.

Zástupce EU, komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, po schůzce uvedl, že obě země jsou daleko od dohody. Evropská komise se chystá předložit návrhy dalšího postupu.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kvůli cenovým sporům Gazprom zavřel Kyjevu kohoutek s plynem v zimě na přelomu let 2005 a 2006 a také 2008 a 2009, což postihlo i dodávky evropským odběratelům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist