Finanční situace České republiky zůstane v tomto a v nadcházejícím roce pravděpodobně dobrá. Ve zprávě zveřejněné ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Pomáhat jí bude obezřetná fiskální politika a relativně nízká úroveň zadlužení. Riziko ale představuje politická nejistota, stojí ve výroční úvěrové analýze Moody's věnované České republice.

"Česká republika těží z výsledků obezřetné fiskální politiky a solidní finanční situace. Toto podporuje relativně nízký podíl státního dluhu," uvedl v prohlášení analytik Moody's Marco Zaninelli.

Agentura podotkla, že ekonomika ČR nyní zažívá silné oživení. Pro tento rok předpokládá zvýšení reálného hrubého domácího produktu (HDP) ČR o 2,5 procenta. Příští rok očekává zrychlení tempa růstu na 2,7 procenta. Ekonomiku potáhne vzhůru hlavně domácí poptávka.

Agentura poznamenává, že odklon od úsporných fiskálních opatření, které prováděla předešlá vláda, vedl k prohloubení rozpočtového schodku z 1,2 procenta HDP za rok 2013 na loňská dvě procenta výkonu ekonomiky. Moody's odhaduje, že na této úrovni deficit zůstane i v tomto roce. Příští rok očekává jeho snížení na 1,5 procenta HDP.

Roky fiskální obezřetnosti ale mají za výsledek "příjemný" poměr dluhu vůči HDP, stojí také v oznámení. V loňském roce tento poměr klesl o 2,5 procentního bodu na 42,6 procenta.

Úvěrovým ratingem Česka se Moody's v nejnovější zprávě nezabývala. ČR má nyní u této agentury ratingovou známku A1 se stabilním výhledem.