Antony Jenkins, generální ředitel britské finanční skupiny Barclays, v červenci odstoupí ze své funkce. O jeho odchodu rozhodlo představenstvo podniku. Podle serveru BBC byl důvodem odvolání "nedostatečný důraz na zvyšování zisků a snižování nákladů." Pro analytiky byl tento krok překvapením. Akcie skupiny na londýnské burze po oznámení o odstoupení ředitele stouply o 3,2 procenta na 260,05 liber za akcii.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Oznámení o Jenkinsově odvolání zveřejnila Barclays na svých webových stránkách. Do doby, než společnost najde vhodného nástupce, jej zastoupí dosavadní předseda správní rady John McFarlane. "I když je politováníhodné, že jsem s Antonym pracoval tak krátce, respektuji a podporuji rozhodnutí představenstva o požadované změně," uvedl McFarlane.

Jenkins dostane k odchodu z firmy odstupné ve výši 3,7 milionu dolarů, a navíc také bonus. Ve vedení Barclays byl od roku 2012. Generálním ředitelem se stal po skandálu s manipulací mezibankovních úrokových sazeb Libor, kdy tehdejší šéf Bob Diamond rezignoval. Analytici se tehdy shodovali, že je Jenkins nekonfliktní a jeho úkolem bylo napravit reputaci banky. 

"Představenstvo si váží přínosu Antonyho Jenkinse jako generálního ředitele v posledních třech letech, které byly pro skupinu neuvěřitelně obtížné. Společnost je mu nesmírně vděčná za vybudování silnější pozice," uvedla Barclays v oznámení.

V květnu letošního roku ale byla skupina znovu obviněna z údajné manipulace ne devizovém trhu a dohodla se na zaplacení pokuty ve výši 2,4 miliardy dolarů.

Podle analytika Filippa Alloattiho osloveného serverem CNBC může být změna generálního ředitele ze střednědobého hlediska pozitivní. Podle něj by nástupcem Jenkinse mohl být dosavadní finanční ředitel skupiny Tushar Morzaria. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist