Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje nejméně pět bývalých obchodníků německé společnosti Deutsche Bank kvůli manipulacím s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Deutsche Bank se již v dubnu dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordní 2,5 miliardy dolarů (více než 60 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Součástí dohody bylo rovněž propuštění sedmi zaměstnanců, kteří se na těchto manipulacích podíleli.
Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s londýnskou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR. Pokuty za manipulace s úrokovými sazbami již dostala i řada dalších bank.
Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Dříve ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. V důsledku skandálu kolem manipulací však loni agenda související s tvorbou sazby přešla na burzovní společnost NYSE Euronext.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist