Americká zbrojovka Lockheed Martin je v pokročilé fázi jednání s firmou United Technologies o koupi její divize výroby helikoptér Sikorsky Aircraft. Hodnota dohody by měla být více než osm miliard dolarů (194,4 miliardy korun) a dokončena by mohla být v příštích dnech. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

Obchod přitom může mít výrazný dopad i na český letecký průmysl, konkrétně na Aero Vodochody vlastněné investiční skupinou Penta. Aero dodává zejména kokpity civilních helikoptér S-76 a jejich odběr Sikorsky omezuje. "Ještě v roce 2008 tvořil program více než 90 procent tržeb a zisku. Postupem času se podařilo portfolio diverzifikovat. Dneska máme programů několik, už to není tak, že by S-76 byla hvězda, která jako jediná živí firmu. Nabíhají nám jiné programy, tak se s tím určitě popereme," prohlásil v květnu pro HN prezident Aera Ladislav Šimek. "Kdyby se problémy s vrtulníkem Sikorsky S-76 objevily v roce 2008, 2009 nebo 2010, šlo by Aero do kopru," uvedl Šimek.

"Dopady na naše hospodaření jsou bohužel významné a postihnou naše výsledky jak v letošním, tak i v příštím roce," uvedl Šimek. Loni Aero dosáhlo čtyřmiliardových tržeb, zisk společnosti ale klesl o 120 milionů korun na 226 milionů.

Největší akvizice za 20 let

Při hodnotě nejméně osm miliard dolarů by to byla největší akvizice firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard dolarů před 20 lety.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Firma Sikorsky je známá hlavně svými vrtulníky Black Hawk a patří mezi největší výrobce helikoptér na světě. Vyrábí helikoptéry pro vojenské i civilní účely a podle hodnoty dodávek je největším dodavatelem vrtulníků pro Pentagon.

Firma United Technologies již v březnu uvedla, že zváží další strategické možnosti pro divizi Sikorsky, kterou by chtěla buď prodat, nebo oddělit do samostatné skupiny. Později pak dodala, že o budoucnosti divize chce rozhodnout do konce třetího čtvrtletí.

Převzetí by mohlo být novým pohonem růstu firmy Lockheed, jejíž příjmy v posledních pěti letech spíše stagnují, protože Pentagon snížil rozpočet, a tento výpadek se daří jen částečně vyrovnávat zvýšením vývozu. 

I firma Sikorsky se však potýká s problémy. Na počátku června oznámila, že zruší 1400 pracovních míst, tedy zhruba 9,2 procenta celkové pracovní síly. Důvodem je propad cen ropy, který snížil poptávku po helikoptérách používaných pro přepravu zaměstnanců na ropné plošiny, a pokles vojenských zakázek. Příjmy z prodeje nevojenským zákazníkům se na celkových příjmech podílí 30 procenty. Výhled pro dlouhodobý růst firmy je však dobrý, hodnota nevyřízených objednávek nyní činí 40 miliard dolarů.

Firma Sikorsky byla založena v roce 1925. Podle příjmů, které loni činily 7,5 miliardy dolarů, je nejmenší divizí United Technologies. Má výrobní a montážní závody v USA a Polsku, v Číně a Turecku pak provozuje výrobní závody formou společného podniku. Komerční a vojenské helikoptéry firma dodala do 40 zemí světa.

Podle dřívějších zpráv mají o firmu Sikorsky zájem také společnosti Boeing a Textron.