Nejlepší čtvrtletí za skoro čtyři roky má za sebou Bank of America. Druhá největší americká banka podle objemu majetku měla ve druhém čtvrtletí zisk ve výši pěti miliard dolarů. Před rokem přitom ve stejném období vydělala necelou polovinu této sumy - celkem dvě miliardy dolarů. Akcie banky reagovaly na zprávu posílením o tři procenta.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

K nečekaně dobrému výsledku bance pomohlo především prudké snížení výdajů na soudní spory. Ty v uplynulém čtvrtletí dosáhly jen 175 milionů dolarů. I proto byly celkové náklady banky vůbec nejnižší od roku 2008. Loni ve druhém čtvrtletí jí zisk srazil odpis čtyř miliard dolarů kvůli sporu o hypotéky z období finanční krize. Celkem již banka na spory související s finanční krizí zaplatila kolem 70 miliard dolarů.

"Těžíme také z oživení americké ekonomiky, ve které máme velmi dobrou pozici," uvedl šéf Bank of America Brian Moynihan. Ten je v čele společnosti od roku 2010 a jedním z jeho hlavních úkolů bylo právě snižování nákladů.

Již v úterý oznámila své výsledky další z amerických bank JPMorgan Chase. I jí se ve druhém kvartálu čistý zisk meziročně zvýšil, a to o pět procent na 6,3 miliardy dolarů. Další velké americké banky Goldman Sachs a Citigroup oznámí výsledky ve čtvrtek.