Poslanci v Německu a v Rakousku dali zelenou vládě, aby dál jednala o podrobnostech nového záchranného programu pro zadlužené Řecko, na němž se tento týden domluvili zástupci eurozóny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V ostře sledovaném jednání v německém Bundestagu prošlo hlasování poměrně hladce. Pro se podle britského Guardianu vyslovilo 439 poslanců, 119 bylo proti a 40 se zdrželo. Mezi těmi, kteří hlasovali proti bylo i 50 poslanců vládní strany CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Dalších 63 poslanců bylo z levicové Die Linke.

Souhlas parlamentu potřebovaly vlády v Berlíně a Vídni k tomu, aby mohly začít řešit detaily týkající se poskytnutí až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), které Řecko nutně potřebuje, má-li se vyhnout bankrotu.

Ještě před hlasováním německá kancléřka Angela Merkelová poděkovala ministru financí Wolfgangu Schäublemu za jeho neúnavnou práci při řešení řecké krize, dostalo se mu za to potlesku. Nicméně kancléřka prohlásila, že jím navrhovaný plán na dočasný grexit neměl podporu. "Plán na dočasný grexit nebyl upřednostňován ani Řeckem, ani ostatními členy eurozóny. Nechat odejít Řecko z eurozóny by znamenalo skončit s evropskou solidaritou, a to bychom nemohli nedovolit," prohlásila. 

Merkelová kritizovala řeckou vládu Alexise Tsiprase za to, že poslala ekonomiku země zpět k poklesu. Byla prý ale potěšena rozhodnutím řeckého parlamentu přijmout reformy potřebné pro třetí záchranný program. "Dělali jsme to pro řecký národ, i pro německý národ. Nerozhodovali jsme pouze o Řecku, ale dělali jsme to pro silnou Evropu a silnou eurozónu," řekla dále. Zmínila naprosto rozdílný postoj Francie a Německa, ale chválila, že se podařilo najít společnou cestu.

Merkelová v rozpravě varovala, že v případě odmítnutí programu by hrozil chaos. "Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami? Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano," řekla kancléřka. "Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod z eura... ale spíš očekávatelný chaos," dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele "tvrdá".

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel upozornil, že během komplikovaných jednání v Bruselu nešlo jen o Řecko, ale i o možné rozštěpení eurozóny. "Tento rozkol by Evropu zavedl ještě do mnohem hlubší krize, nejen té finanční," prohlásil. "Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat," ujišťoval poslance i ministr financí Wolfgang Schäuble.

V Rakousku proběhlo hlasování hladce

V Rakousku byl podle předpokladů mandát pro vládu hladce schválen. "Je to jen příležitost, nic víc... Dejme jim (Řekům) tuhle šanci," řekl o třetím záchranném programu kancléř Werner Faymann. "Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost," dodal.

Šéf protiimigrantské a euroskeptické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache ale své kolegy nabádal, aby nedávali souhlas s "vyhazováním peněz" na záchranný program Aténám. "Nejde o žádný záchranný program pro Řecko, ale o program určený bankám a spekulantům", řekl.

Eurozóna v pondělí předběžně souhlasila s dalším záchranným programem pro předlužené Řecko, nyní ale musí projít schvalovacími procedurami ve všech zemích platících jednotnou měnou. V některých z nich je pro další jednání potřeba souhlas parlamentu - zelenou takto dali své vládě už ve středu například francouzští poslanci. V jiných stačí souhlasné stanovisko příslušných parlamentních výborů: to v pátek získal například estonský kabinet. V Lotyšsku udělila ministru financí mandát pro další vyjednávání s Řeckem vláda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist