Když se na něco zaměří Warren Buffet, vzbudí to vždy pozornost. Tentokrát se třetí nejbohatší muž světa rozhodl investovat v Řecku, které před bankrotem drží už jen miliardy eur ze záchranných programů. Proslulý investor však neinvestuje do tamních firem, ale rozhodl se koupit jeden z řeckých ostrovů.

Podle informací německého týdeníku Spiegel koupil Warren Buffet ve spolupráci se společností podnikající v oblasti realit Proto řecký ostrov Svatý Tomáš za přibližně 405 milionů korun. Mluvčí společnosti koupi potvrdil, ale odmítl podat bližší informace.

Ostrovů na prodej je v současnosti v Řecku celá řada. Utržené peníze přímo z prodeje, nebo daně z nemovitosti v případě soukromého ostrova, by pak mohly putovat do 50miliardového fondu, který jsou Atény povinné vytvořit dle dohody s věřiteli z privatizovaného majetku.

Ostrov Svatý Tomáš o rozloze 121 hektarů lze nalézt v nabídce na webových stránkách Private Islands Online, které slouží jako trh s ostrovy kdekoliv na světě. Svatý Tomáš je součástí bájného řetězce ostrovů Diapori. Tento kousek země titánů je lodí vzdálen od Korintu dvacet minut jízdy, od hlavního města Atén jen 45 minut. V blízkosti ostrova se nachází dvě vesničky s luxusními vilami na pobřeží. 


Symbol vysokého společenského postavení, kterým vlastnictví ostrova jistě je, se stal s řeckou krizí pro nejbohatší lidi planety dostupnější. Například řecký poloostrov Lihnari s vlastní silnicí i zdrojem pitné vody zlevnil o padesát procent. Kromě toho byl zjednodušen i nákupní proces, zejména co se týče právních náležitostí. "V současné době jsou investice do řeckých nemovitostí atraktivní," uvádí společnost Proto.

Ostrovy zaujaly i hollywoodské hvězdy

Warren Buffet je ve světě investic brán jako průkopník, kterého mnohdy následují další. V případě investice do nákupu řeckých ostrovů však není Buffet zdaleka prvním. Svůj ostrov v Řecku již vlastní podle informací firmy Proto i představitel hlavní postavy filmové série Piráti z Karibiku Johnny Depp. A o koupi ostrova má zájem i známý hollywoodský pár Angelina Jolie a Brad Pitt.

Úplně prvním, kdo přišel s nápadem investovat do řeckých ostrovů, byla ale dcera ruského oligarchy Jekatěrina Rybolowlewa, která v roce 2013 za ostrov Skorpios utratila dokonce 3,79 miliardy korun. Jekatěrina koupila ostrov od Athény Onassisové, což je vnučka legendárního řeckého miliardáře Aristotela Onassise, který je známý i svým sňatkem s Jacqueline Kennedyovou, vdovou po americkém prezidentovi Johnu F. Kennedym.

Do médií se Jekatěrina dostala i minulý rok, kdy na svém novém ostrově slavila narozeniny v megalomanském stylu. K pozvaným patřil i monacký princ Albert nebo známé zpěvačky Rihanna a Beyoncé.

Koupě ostrova ve slunném Řecku však není jen záležitostí těch nejbohatších. Malý ostrov lze pořídit již za v přepočtu 43 milionů korun, což je cena rodinného domu v některých evropských městech.

Před koupí ostrova si je ale třeba uvědomit, že v Řecku jsou všechny pláže ze zákona veřejné, což trochu komplikuje představu o úplném soukromí.