V pondělí si investoři mohou poprvé koupit akcie populárního amerického platebního systému PayPal. Nejde však o klasickou primární emisi akcií, protože PayPal byl doteď součástí největšího internetového aukčního systému na světě eBay, který ho koupil v roce 2002. Akcie PayPal se budou obchodovat na burzovním trhu Nasdaq pod symbolem "PYPL".

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vstup na burzu proběhl rozdělením kapitálu eBay mezi dvě nové společnosti. Jinými slovy akcionáři společnosti eBay dostanou ke každé své akcii jednu akcii PayPal, přičemž hodnota obou akcií dohromady bude stejná jako byla cena akcií eBay před rozdělením, tedy okolo 66 dolarů za kus.

Rozdělení firem bylo oficiálně dokončeno v pátek. PayPal, mezi jehož zakladatele patří americký vizionář Elon Musk, se v pondělí začne obchodovat za cenu 38,39 dolaru za akcii, což odpovídá jeho tržní hodnotě 46,6 miliardy dolarů. Naproti tomu tržní hodnota společnosti eBay se sníží na 34 miliard dolarů a její akcie se budou obchodovat okolo 27,45 dolaru za kus.

"Investoři čekali na možnosti investice do PayPal velice dlouho ještě před tím, než bylo oznámeno rozdělení," citovala analytičku Wedbush Securities Gil Lurii agentura Bloomberg. "Konečně jsme dostali šanci vlastnit pouze PayPal, který je na trhu největším hráčem a stále výrazně roste," dodala Luria.

PayPal investoři vnímají jako mnohem zajímavější akcii, která slibuje lepší návratnost než stávající akcie eBay. Ten se sice potýká se zvyšující se konkurencí, ale stále je výnosnější než platební systém. Na cenu akcií PayPal může mít vliv i fakt, že jej založil populární miliardář Elon Musk, jehož společnosti jako automobilka Tesla Motors nebo solární gigant SolarCity přitahují pozornost mnoha investorů.

PayPal má aktuálně okolo 169 milionů aktivních uživatelů, což je o desetinu více než loni. Jako platební možnost službu nabízí kolem 80 procent největších internetových obchodů na světě. V letošním druhém čtvrtletí utržil 2,3 miliardy dolarů, což je roční nárůst 14 procent, a celkový počet plateb se zvýšil o pětinu procent na 1,12 miliardy. Za celý rok 2014 utržil PayPal osm miliard dolarů a čistý zisk činil 388 milionů dolarů.

Naproti tomu na tržišti eBay ve druhém čtvrtletí nakoupilo 157 milionů uživatelů, tedy meziročně o šest procent více, a utratilo 20 miliard dolarů. Společnost z provedených obchodů utržila 2,1 miliardy dolarů. To je meziročně o dvě procenta méně, nicméně důvodem byly hlavně kurzovní ztráty vlivem silného dolaru.

Hodnota akcií PayPal vzrostla po otevření trhu o pět procent a aktuálně se obchoduje za více než 40 dolarů. Akcie eBay po začátku obchodování mírně posílily na 28,4 dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist