Čtvrtý největší producent chytrých telefonů, čínský konglomerát Huawei, prodal v prvním pololetí přes 48 milionů smartphonů, což je téměř o 40 procent více než loni. Tržby za jejich prodej společnosti vyletěly dokonce o 87 procent na 7,2 miliardy dolarů.

Za růstem tržeb stojí kromě větších prodejů i úspěšná snaha společnosti pronikat na trh s dražšími modely telefonů, kde jsou hlavními konkurenty Apple a Samsung. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zároveň se společnosti daří i na domácím čínském trhu, kde podle dat agentury IDC v letošním roce poprvé po šesti letech klesl prodej telefonů. Špatná kondice trhu se podepisuje například na výsledcích další čínské značky Xiaomi, která soupeří o vedoucí příčku na východním trhu. Společnost, která na domácím trhu prodá drtivou většinu svých telefonů, již letos musela snížit svůj cíl ze 100 na 80 milionů prodaných telefonů za celý rok.

Situace na čínském trhu ovlivnila i americký Apple, který díky nižší poptávce zemi prodal méně iPhonů, než odhadoval. A to i přesto, že zájem o nový model iPhone 6 s větším displejem na asijském trhu původně rychle rostl.

Výsledky za celou skupinu představil Huawei již v pondělí. Kromě telefonů čínská firma vyrábí také telekomunikační infrastrukturu pro mobilní operátory. V tomto odvětví dlouhodobě soupeří o světové prvenství se švédským Ericssonem a má velmi silné postavení i v Česku. Za první půlrok jí tržby narostly o 30 procent na 28,3 miliardy dolarů.

Huawei zveřejňuje výsledky pouze za pololetí. Jelikož je v soukromých rukou, nemusí dávat výsledky kvartálně, jak je běžné u firem obchodovaných na burze.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru