Zisk amerického výrobce letadel Boeing se ve druhém čtvrtletí propadl o 33 procent na 1,11 miliardy dolarů (27,5 miliardy korun). Hlavním důvodem propadu byly dle firmy mimořádné náklady spojené s projektem vojenského tankovacího letounu.  Firma současně zhoršila odhad zisku pro celý letošní rok.

Společnost již minulý týden uvedla, že za druhé čtvrtletí vykáže mimořádné náklady 536 milionů dolarů kvůli potížím s palivovým systém tankovacího letounu KC-46A, který vyvíjí pro americké vojenské letectvo. Čtvrtletní tržby společnosti nicméně stouply o 11 procent na 24,5 miliardy dolarů. Firma ve čtvrtletí zvýšila dodávky komerčních letadel o devět procent na 197 strojů.

Základní zisk, který nezahrnuje penzijní náklady a některé další výdaje, klesl na 1,62 dolaru na akcii z 2,42 dolaru před rokem. Překonal ale očekávání analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,37 dolaru. Firma nicméně zhoršila odhad tohoto zisku pro celý rok na 7,7 až 7,9 dolaru na akcii z dříve předpokládaných 8,2 až 8,4 dolaru.