Počet pozdě uhrazených faktur se v evropských zemích oproti loňsku snížil z 23 na 20 procent. Znamená to, že každá pátá vystavená faktura je uhrazena až po splatnosti. Průměrné zpoždění plateb se oproti loňsku snížilo o 8 dní na 22 dní. Problém s nedobytnými pohledávkami ale přetrvává. Neuhrazených jich zůstanou 4 procenta.
Platební morálka se ale výrazně zlepšila v Polsku, Velká Británii, Španělsku a Francii. Rusko si oproti loňsku nepatrně pohoršilo. I přes pozitivní vývoj však každá sedmá firma v Evropě uvádí, že její existenci aktuálně ohrožují nedobytné pohledávky. Tyto i další výsledky přináší průzkum platebního chování firem mezinárodní inkasní společnosti EOS.
Nedobytné pohledávky táhnou firmy ke dnu
Z aktuálního průzkumu platebního chování firem vychází, že ve většině evropských států došlo ke zlepšení, firmy platí o něco dříve a snížil se i počet neuhrazených pohledávek. "Co se naopak příliš nezlepšilo, je objem nedobytných pohledávek. Ty mnohé firmy označují za největší existenční riziko. Častěji pak ve státech východní Evropy, kde se ale jen přibližně třetina s problémem obrací na odborníky. V tom se značně odlišujeme od Západu, kde nesplacené pohledávky specialistům předává téměř polovina firem," uvádí Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.
S lepší platební morálkou se mohou české firmy setkat v západní Evropě. Nejméně opožděných plateb a nedobytných pohledávek zaznamenávají firmy v Německu, Rakousku a překvapivě i ve Španělsku (16 %), kde je však důvodem nastavení delších termínů splatnosti faktur (viz graf). Na opačném konci žebříčku najdeme Bulharsko, Rumunsko, Rusko a Řecko.
Zlepšení platební morálky v následujícím roce očekávají firmy ve Velké Británii, Belgii, Francii a Rumunsku. Naopak v Německu a Rakousku téměř žádné změny neočekávají a Rusko předpokládá výrazné zhoršení.
Zdroj: EOS
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist