Počet pozdě uhrazených faktur se v evropských zemích oproti loňsku snížil z 23 na 20 procent. Znamená to, že každá pátá vystavená faktura je uhrazena až po splatnosti. Průměrné zpoždění plateb se oproti loňsku snížilo o 8 dní na 22 dní. Problém s nedobytnými pohledávkami ale přetrvává. Neuhrazených jich zůstanou 4 procenta.

Platební morálka se ale výrazně zlepšila v Polsku, Velká Británii, Španělsku a Francii. Rusko si oproti loňsku nepatrně pohoršilo. I přes pozitivní vývoj však každá sedmá firma v Evropě uvádí, že její existenci aktuálně ohrožují nedobytné pohledávky. Tyto i další výsledky přináší průzkum platebního chování firem mezinárodní inkasní společnosti EOS.

Nedobytné pohledávky táhnou firmy ke dnu 

Z aktuálního průzkumu platebního chování firem vychází, že ve většině evropských států došlo ke zlepšení, firmy platí o něco dříve a snížil se i počet neuhrazených pohledávek. "Co se naopak příliš nezlepšilo, je objem nedobytných pohledávek. Ty mnohé firmy označují za největší existenční riziko. Častěji pak ve státech východní Evropy, kde se ale jen přibližně třetina s problémem obrací na odborníky. V tom se značně odlišujeme od Západu, kde nesplacené pohledávky specialistům předává téměř polovina firem," uvádí Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.

S lepší platební morálkou se mohou české firmy setkat v západní Evropě. Nejméně opožděných plateb a nedobytných pohledávek zaznamenávají firmy v Německu, Rakousku a překvapivě i ve Španělsku (16 %), kde je však důvodem nastavení delších termínů splatnosti faktur (viz graf). Na opačném konci žebříčku najdeme Bulharsko, Rumunsko, Rusko a Řecko.

Zlepšení platební morálky v následujícím roce očekávají firmy ve Velké Británii, Belgii, Francii a Rumunsku. Naopak v Německu a Rakousku téměř žádné změny neočekávají a Rusko předpokládá výrazné zhoršení.

Zdroj: EOS

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.