Více než dvě desítky finančních společností čelí ve Spojených státech žalobě kvůli údajné konspiraci a manipulaci při aukcích vládních dluhopisů. Žalobu podal bostonský penzijní fond State-Boston Retirement System. Je namířena proti primárním prodejcům vládních dluhopisů, kteří mohou obchodovat přímo s centrální bankou, uvedla agentura Reuters.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Penzijní fond tvrdí, že banky si vyměňovaly důvěrné informace o zákaznících a koordinovaly strategii. To jim prý umožňovalo dosahovat vyšších cen u vládních dluhopisů, které prodávaly investorům na aukcích, a současně snižovat ceny, za které tyto dluhopisy nakupovaly. Podle fondu se tak finanční instituce snažily nezákonně obohatit na úkor investorů a porušovaly antimonopolní zákony.
"Tento systém poškodil soukromé investory, protože museli za dluhopisy platit příliš vysoké ceny. Poškodil rovněž obce a podniky, protože v důsledku těchto manipulací se zvýšily úroky u jejich dluhopisů," uvedl zástupce bostonského penzijního fondu Michael Stocker. "I menší manipulace s cenami vládních dluhopisů může mít obrovské následky," dodal.
Obvinění se týká celkem 22 firem, včetně společností Merrill Lynch, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase & Co a UBS. Některá média již v červnu informovala, že americké ministerstvo spravedlnosti prošetřuje podezření na nezákonné dohody při aukcích vládních dluhopisů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist