Největší internetový obchod na světě Amazon udělal další krok na své cestě k využívání bezpilotních letadel pro doručování svých zásilek. Na konferenci Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) představil svou vizi vytvoření speciální letecké zóny pro drony v americkém vzdušném prostoru.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Amazon zveřejnil dokumenty, v nichž nastiňuje několik řešení, jak začlenit drony různých tvarů, velikostí a autonomie do vzdušného prostou.  Na pravidlech pro používání dronů již pracuje i americký úřad pro letectví (FAA).

NASA společně s Amazonem působí v roli poradce. 

Podle návrhu Amazonu shodujícími se se se záměrem FAA by měla být mezi 122 a 152 metry bezletová zóna, která bude oddělovat drony od oblasti, ve které se pohybují letadla a helikoptéry. Bezpilotní letouny se také nebudou smět pohybovat v blízkosti letišť.

Novinkou, kterou Amazon na konferenci v úterý přinesl, je tak rozdělení vzdušného prostoru na dvě rychlostní zóny. Zóna v rozmezí od 61 do 122 metrů má být vysokorychlostní a drony se zde budou pohybovat během přesunu od prodejce k zákazníkovi. Ve chvíli, kdy se se zásilkou přiblíží k místu určení, zahájí sestup pod hranici 61 metrů.

Tuto zónu budou moci využívat i nekomerční drony. 

amazon

Komentář: Podle návrhu, s nímž počítá americký úřad pro letectví, se smí drony pohybovat do výšky 122 metrů. Ve výšce 122 až 152 metrů se plánuje bezletová zóna. Bezpilotní letadla se také nesmí pohybovat v blízkosti letišť.

Návrh Amazonu pak počítá s rozděleném zóny pro drony na dvě části. V první do 61 metrů se smí pohybovat i soukromé stroje. V rozmezí 61 až 122 metrů se budou pohybovat komerční stroje vyšší rychlostí.

Amazon se již plně věnuje vývoji letounů, které budou zcela autonomní. K dispozici je bude mít, jak dříve uvedl, ve chvíli, kdy FAA dokončí legislativu. To znamená, že by se nad hlavami Američanů mohly pohybovat drony ve velkém během roku 2016.

Společnost působící na trhu již od roku 1995 se v letošním druhém čtvrtletí dostala do zisku ve výši v přepočtu 2,3 miliardy korun. Tím se stal Amazon nejcennější maloobchodní firmou světa a její šéf Jeff Bazos poskočil v žebříčku nejbohatších lidí světa na páté místo. Akcie Amazonu pak letos vzrostly již o 70 procent.