Nově započatých exekucí v Česku letos výrazně ubylo. V prvním pololetí zahájily soudy 403 776 exekucí, což je o 46 684 (10,4 procenta) méně než ve stejném období předchozího roku.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Exekuce se tak vrátily k meziročnímu poklesu z let 2012 a 2013, kdy jejich počet začal klesat z předchozích rekordních hodnot. V roce 2014 naopak počet nově zahájených exekucí výrazně stoupl. Loni bylo v Česku zahájeno 878 609 exekucí, což bylo o více než 102 tisíc exekucí více než v roce 2013. Počet exekucí přitom masivně rostl zejména v prvním pololetí loňského roku - téměř o 80 tisíc.
Dosud rekordní z pohledu počtu nařízených exekucí je rok 2011 s počtem 959 tisíc. V následujících letech pak jejich počet klesl na 883 tisíc (v roce 2012) a na 776 tisíc (v roce 2013).
Podle mnoha odborníků byl rok 2011 stropem, který se už nebude opakovat. Ústavní soud totiž postupně vydal několik nálezů omezujících "byznys s dluhy", tedy snížil možné náklady na advokáty spojené s vymáháním dluhů. V březnu 2012 také ministerstvo spravedlnosti omezilo náhrady těchto nákladů ve svých vyhláškách.
Věřitelé spěchali
Rok 2014 tedy možná změnil sestupný trend jen dočasně, což by potvrdilo odhady Exekutorské komory ČR z loňského roku. Nárůst počtu exekucí byl loni podle komory způsoben novelou vyhlášky advokátních tarifů, jíž ministerstvo spravedlnosti od července 2014 dále omezilo náhrady nákladů u žalob za dluhy do výše 50 tisíc korun.
Věřitelé podle komory v první půlce roku 2014 spěchali, aby si "sáhli" ještě na vyšší odměny, a žalovali i několik let staré pohledávky. Klesající trend se po odeznění této vlny měl podle Exekutorské komory vrátit, což se v první půlce roku 2015 potvrdilo.
Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti, poradnaveritele.cz |
"Věřitel žalující nižší pohledávku může sice dlužnou částku vymoct, ale vymožené peníze mu často u částek do 10 tisíc stačí tak akorát na pokrytí odměny právníka. Z toho důvodu začala v posledním roce spousta lidí od vymáhání soudní cestou upouštět," sděluje svůj pohled na novou situaci Kateřina Procházková z poradenského portálu poradnaveritele.cz.
Počet zahájených exekucí v první polovině letošního roku přesto o více než 30 tisíc překračuje počet nových exekucí z roku 2013. Zde tedy logika, že nižší odměny automaticky znamenají nižší počet nově zahájených exekucí, neplatí.
Ještě si počkejme
S jednoznačnou interpretací, že za současným meziročním poklesem jsou nižší odměny za vymáhání, nesouhlasí Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni. "Tak jako již mnohokrát v minulých letech považuji jednoznačné interpretace aktuálních počtů exekucí za poněkud úsměvné. Jediné, co lze s určitostí o statistikách exekucí říct, je to, že takzvané nápady značně oscilují, a to nejen mezi jednotlivými lety, ale i měsíci," říká Hůle.
Pochybuje, že by se do statistik exekucí mohla tak výrazně promítnout loňská změna advokátního tarifu. "Z komunikace s věřiteli, kterých se typicky týká kategorie takzvaných formulářových žalob, vím, že pohledávky se nepřestaly vymáhat, dokonce ani pohledávky v řádu několika málo tisíc korun," dodává Hůle. Zmíněné formulářové žaloby tvoří většinu takzvaných bagatelních pohledávek, u nichž vyhláška loni snížila odměny.
"S těmi, kdo dříve soudní cestou vymáhali korunové pohledávky, se nebavím a tiše doufám, že ti to skutečně vzdali. Také předpokládám, že například dopravní podniky častěji slučují více pokut za jedním černým pasažérem, což je racionální a může to mít dopad na počet exekucí," nachází Hůle i další důvody možného poklesu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist