Jediný tuzemský oficiální dovozce supersportovních aut Ferrari a Maserati Scuderia Praha očekává letos zdvojnásobení prodeje na 100 nových aut a 20 ojetých vozů. Zákazníkům chce dodat 35 nových Ferrari a 65 Maserati. Firma zároveň očekává, že se po loňské ztrátě vrátí k provoznímu zisku kolem 15 milionů korun. Oznámil to spolumajitel Scuderie Praha Zdeněk Kubát z Penta Investments.

"Loni jsme měli mírný propad. Jak přišla do Evropy krize, tak se prodeje v celé Evropě přece jenom propadaly a na trhu najednou bylo hodně skladových aut, která se z jiných regionů vozila do Čech. Letos si to obě značky začaly více hlídat," uvedl.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nejvíce zákazníků si letos odveze model Ghibli od Maserati, kde Kubát očekává prodej 50 vozů. Prodeje Maserati doplní luxusní limuzína Quattroporte a sportovní kupé GranTurismo. U Ferrari by letos měla být nejprodávanější California se zhruba deseti vozy. California je v současnosti nedostupnější Ferrari s cenou přes 150 tisíc eur bez DPH (zhruba čtyři miliony korun).

Naopak nejdražší jsou u Ferrari limitované série, mezi kterými vede model LaFerrari za zhruba milion eur (cca 27 milionů korun). Jedno z aut z limitované edice 499 vozů si již pořídil i zákazník z Česka. "Na limitované edice dnes nedosáhne nikdo, kdo by v minulosti nekoupil přímo od Ferrari minimálně pět aut," podotkl Kubát.

Na některé objednané vozy zákazníci čekají šest až devět měsíců, pokud ale nemají specifické požadavky, mohou odjet některým z aut na skladě nebo z showroomu prakticky hned. Některé modely zákazníci objednávají ještě před zahájením výroby a pak čekají, až se na ně dostane řada. To je případ například nového Ferrari 488 GTB, což je teprve druhý model v novodobé historii značky, který má přeplňování.

Dovozce je rovněž limitovaný omezenou výrobní kapacitou. "Od doby, co ceny investičních aut vyletěly nahoru, jsme schopni prodat podstatně více kusů, než které můžeme dostat z fabriky. Například otevřených vozů 458 Speciale Aperta jsme dostali pět, ale bez problémů bychom prodali dvojnásobek. Jsou to modely, které jsou schopné jít v dnešní investiční atmosféře na dvojnásobnou cenu," dodal Kubát.

Prodej starších aut na investici je nyní podle Kubáta na vzestupu a Scuderie jej chce více podpořit. Nabízí zájemcům kompletní služby od konzultací, doporučení investičních modelů, jejich nákupu až k certifikaci Ferrari Classiche.

V rámci rostoucího zájmu některé modely zejména z 80. let zdražily až na čtyřnásobek. "Například Testarossa. Dva roky zpátky se dala koupit za 60 000 eur a dnes ji pod 120 nedostanete," uvedl.

Scuderii letos čeká investice řádově desítek milionů korun do nového showroomu. Ten se přestěhuje z místa v budově PPF v Evropské ulici do sousedství servisu Ferrari a Maserati v Čistovické ulici na Bílé Hoře. Společnost také čekají dodatečné investice v rámci servisu, kde je na hranici kapacity. Dál bude pokračovat podpora závodní divize, která například loni zvítězila ve vytrvalostním závodě 24 hodin v Barceloně.

Kubát spolu s Markem Dospivou z Penty získali majoritu ve Scuderii Praha v minulém roce. Menšinový podíl zůstává právníkovi Robertu Perglovi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist