Řecko doufá, že součástí nového programu mezinárodní pomoci, o kterém nyní jedná s věřiteli, bude i nepřímá restrukturalizace části státního dluhu. Nová pomoc by měla zahrnovat dlouhodobý úvěr s dobou splatnosti zhruba 30 let. Řekl to v sobotu řeckému listu Efimerida ton Syntakton řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis.

"Jedná se o malou úpravu podmínek splácení dluhu. Mohla by být úvodem k zásadní restrukturalizaci řeckého dluhu, jak delší dobu požaduje Mezinárodní měnový fond," citovala Statchakise agentura DPA.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

List rovněž s odvoláním na vládní zdroje napsal, že Řecko mělo pro případ, že by bylo donuceno věřiteli k bankrotu, záložní plán, který počítal mimo jiné se znárodňováním a vyšetřováním podezření z korupce, které se mělo zaměřit na německé společnosti. V plánu bylo mimo jiné znárodnění herního monopolu OPAP, který byl zprivatizován v roce 2013 česko-řeckou skupinou Emma Delta, vedenou investorem Jiřím Šmejcem a řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Podíl 44,7 procenta ve společnost Emma Delta má nyní také česká investiční skupina KKCG.

Vyšetřování možné korupce se mělo podle zprávy zveřejněné na serveru Yahoo zaměřit na všechny prominentní německé firmy aktivní v Řecku, včetně firem Siemens, Lidl, Allianz, MAN a Hochtief. 

Řecká vláda se ke zprávě odmítla vyjádřit. Premiér Alexis Tsipras v pátek v parlamentu uvedl, že pověřil tehdejšího ministra financí Janise Varufakise přípravou záložního plánu pro případ, že by Řecko bylo nuceno opustit eurozónu. Bližší detaily však neposkytl.

Zástupci mezinárodních věřitelských institucí v pátek v Aténách jednali s řeckým ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. Byla to první podobná schůzka na vysoké úrovni, dosud se věřitelé scházeli jen s níže postavenými úředníky, s nimiž řešili například reformu daňového systému. 

Atény se nedávno dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun) za předpokladu schválení řady reforem. Minulý týden odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).