Francouzská vodárenská společnost Veolia zvýšila v prvním pololetí čistý zisk o 178 procent na 353 milionů eur (téměř 10 miliard korun). Veolia vykazuje růst zisku již šest čtvrtletí za sebou, hodnota jejích akcií za posledních dvanáct měsíců stoupla o více než polovinu. Firma působí i v České republice.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost v prvním pololetí těžila ze slabého eura, ze zlepšených výsledků energetické divize Dalkia, ze snižování nákladů a z příjmů z nových aktivit v oblasti recyklace. Celkové tržby podniku stouply o více než sedm procent na 12,3 miliardy eur. K jejich růstu velkou měrou přispěl příznivý vývoj měnových kurzů, uvedla agentura Reuters.

Šéf společnosti Antoine Frerot uvedl, že celoroční výsledky podniku pravděpodobně překonají dosavadní prognózy. Upozornil rovněž, že skončilo několikaleté období, ve kterém musela firma přepracovávat smlouvy s místními samosprávami požadujícími výhodnější podmínky, což mělo negativní dopady na její hospodářské výsledky. Například v letošním prvním pololetí snížily změny vodárenských smluv ve Francii provozní zisk společnosti o 50 milionů eur.

V České republice Veolia v loňském roce podle svých internetových stránek zásobovala vodou 3,7 milionu obyvatel a dodávala teplo pro 266 tisíc domácností. Firma loni v ČR zaměstnávala více než 7000 lidí a dosáhla obratu přes 27 miliard korun.