Britský Hamleys otevře příští rok v Praze jedno z největších hračkářství na světě, uvedla v pondělí v tiskové zprávě developerská firma Lordship. Prodejní plocha obchodu bude 6 130 metrů čtverečních.

Hračkářství Hamleys by se prvním zákazníkům v Praze mělo otevřít v průběhu prvního pololetí příštího roku. "Pražská pobočka Hamleys se bude co do rozlohy a kvality řadit do nejužší špičky hračkářství na světě. Určitě se také nebude jednat o obyčejný obchod s hračkami, tak jak byli dosud čeští zákazníci zvyklí. S příchodem Hamleys přichází na trh i určitá revoluce," uvedl Pavel Čmelík, jehož společnost Inexad je držitelem licence Hamleys pro středoevropský region.

Hlavní obchodní dům značky v Londýně má 4 500 metrů čtverečních ploch v sedmi poschodích, kde nabízí 50 tisíc hraček. V Praze bude prodejna nejstarší hračkářské společnosti světa ve zrekonstruované obchodní a administrativní budově bývalé banky na rohu ulic Na Příkopě a Panská.

Londýnský obchod ročně navštíví několik milionů návštěvníků a patří k atrakcím města, což lze podle developera očekávat i v Praze.

"Pro Prahu to bude znamenat nejen příliv turistů, ale zároveň i výrazné zvýšení prestiže hlavní pěší zóny v centru města," uvedl ředitel Lordship Václav Matoušek. Lordship je společně s firmou Immofinanz AG investorem projektu Na Příkopě 14, kde se má nacházet prodejna Hamleys.

Čmelík dodává, že sortiment obchodu bude stejný jako v Británii. "Zhruba polovina hraček je vyrobena pod značkou Hamleys, takže je nekoupíte v jiném obchodě."

Hračkářství Hamleys, pojmenované po svém londýnském zakladateli Williamu Hamleym, funguje od roku 1760. Podle firmy se proto může pyšnit titulem nejstaršího hračkářství na světě. Hamleys je mimo jiné oficiálním dodavatelem hraček pro britskou královskou rodinu.

V Česku patří mezi velké prodejce hraček např. hračkářství Bambule, Dráčik, Sparkys, Pompo, HM Studio a další. Obrat tuzemského trhu s hračkami dosahuje pěti miliard korun ročně.