Americké akcie v pondělí oslabily, dolů je táhly zejména energetické tituly a rovněž obavy kolem vývoje v Číně. Za propadem akcií těžebních firem je pokračující pokles cen ropy, nejnovější údaje z čínského průmyslu pak vyvolaly obavy o kondici druhé největší světové ekonomiky. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Dow Jonesův index oslabil o 0,52 procenta na 17 598,2 bodu, zatímco širší index S&P 500 odepsal 0,28 procenta na 2 098,04 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zakončil obchodování na 5 115,38 bodu se ztrátou 0,25 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Z jednotlivých sektorů v rámci indexu S&P zaznamenaly největší ztráty akcie v energetice v čele s těžařskými koncerny Exxon Mobil a Chevron, které na konci minulého týdne zveřejnily neuspokojivé čtvrtletní výsledky.

Ceny ropy na světových trzích navíc v pondělí pokračovaly v poklesu a severomořská ropa Brent sestoupila na půlroční minimum pod 50 dolarů za barel. Ropu srážejí nové doklady o rostoucím přebytku nabídky suroviny na globálním trhu a signály zpomalování poptávky v Číně.

Wall Street v pondělí reagoval i na údaje o červencovém poklesu aktivity čínského průmyslu, který překonal původní odhady. Obavy ohledně kondice čínské ekonomiky zasáhly akcie amerických průmyslových firem, ale také akcie amerického výrobce elektroniky Apple, pro kterého je Čína důležitá z hlediska prodeje jeho chytrých telefonů iPhone. Akcie Applu klesly o 2,4 procenta a přispěly k poklesu indexu Nasdaq i S&P 500.

Na devizovém trhu posílil dolar. Investoři čekají na páteční zprávu o červencové zaměstnanosti v USA, která pravděpodobně ukáže na zlepšující se kondici amerického trhu práce. Dobrá statistika by mohla posílit očekávání, že americká centrální banka (Fed) v brzké době přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Americký dolar ke koši šesti hlavních světových měn zpevnil o 0,17 procenta na 97,508 bodu. Euro tlačil dolů prudký propad na řecké akciové burze, kde se po více než měsíci začalo v pondělí opět obchodovat. Euro k dolaru se v době závěru na newyorské burze pohybovalo kolem 1,0948 dolaru.

Hlavní index S&P 500:

SP500
Zdroj: Reuters

Průmyslový index Dow Jones:

DowJones
Zdroj: Reuters

Technologický index Nasdaq Composite

 NASDAQ
Zdroj: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru